Pandemie koronaviru měla velký finanční dopad na mnoho českých domácností. Více než dvě pětiny musely sáhnout do rodinných úspor. Přitom celá pětina obyvatel má finanční polštář na pouhý měsíc. Všechny toto alarmující údaje mají i jedno pozitivum: rapidně stoupá zájem o finanční výchovu, neboť učitelé i rodiče vidí, jak důležité je děti vést k povědomí o spoření, půjčkách či splátkách. Reportáž přináší online deník Aktuálně.
|
Helena Brychová (twitter.com) |
"Více než dvě třetiny respondentů uvedly, že přístup k finančnímu vzdělávání je ze strany školy a rodiny nedostatečný. Navíc očekávají, že se o finanční gramotnost bude starat z velké části také stát, reprezentovaný Českou národní bankou či ministerstvem financí, a kromě toho i samotné banky," říká Helena Brychová k průzkumu České bankovní asociace.
Projekty finančního vzdělávání zaměřuje ČBA i na širokou veřejnost. Rozjela například kampaň "Mluvit s dětmi o penězích se vždycky vyplatí", která učí rodiče procvičovat s dětmi finanční znalosti a dovednosti. Děti by podle asociace měly vědět, jak peníze získávat, rozdělovat a investovat nebo jak šetřit a nakupovat.
Rodičům radí, aby v této oblasti nespoléhali pouze na školu. Helena Brychová totiž upozorňuje, že ačkoli je finanční vzdělávání součástí rámcových vzdělávacích programů na základních i středních školách, vždy záleží na konkrétní škole a často i samotném učiteli, do jaké míry bude tomuto tématu věnovat pozornost. Navíc správné nakládání s penězi by měly děti podle ní okoukat především doma a mělo by se stát podobným samozřejmým návykem jako třeba hygiena.
0 komentářů:
Okomentovat