„Česko se stalo smutným světovým hrdinou podzimní vlny koronaviru. Traduje se o tom řada příběhů. Přicházím s dalším, který má oporu v datech. Překročení Rubikonu v něm představuje doporučení z poloviny září netestovat bezpříznakové děti a mladistvé,“ píše Daniel Münich pro Seznam Zprávy.
|
Daniel Münich (cerge-ei.cz)
|
Münich také píše:
Někoho muselo počátkem září napadnout, že by se kapacitám trasování a testování ulevilo, pokud by se bezpříznakové děti a mladiství neposílali na testy a omezilo se i jejich trasování... V pondělí 14. září vyvěsilo ministerstvo toto doporučení na webu...
Nedostatečně testovaná nákaza mezi mladými však během druhé poloviny září probublala do střední věkové generace jejich rodičů a pštrosí ráj na zemi skončil. Růst intenzity nově nakažených osob středního věku od 25 do 64 let nasadil od října k raketovému růstu. Ten pokračoval celý měsíc, intenzitou výrazně překonal nadále nedostatečně testované mladé a Česko vytáhl do čela světového pelotonu průšvihářů.
Pokud je tento můj příběh pravdivý, plyne z něj dvojí poučení.
První: pokud je dnes mezi dětmi a mladými virová nálož zcela neznámého rozsahu a pokud pro jejich efektivní trasování a testování včetně těch bezpříznakových nejsou zajištěny dostatečné kapacity, je otevření škol v tuto chvíli příliš nebezpečným experimentem.
Druhé: hlasy doporučující testovat pouze osoby s příznaky nemoci se objevují od jara a nejde jim zdaleka jen o mladé. Je čas tento přístup konečně uložit hluboko k ledu.
4 komentářů:
Skvělý článek vysvětlující velmi podivný pokles čísla R ve druhé polovině září, doporučuji celý přečíst, zejména panu Kešlágerovi by to vůbec neuškodilo.
Také doporučuji celý článek: Obsahuje grafy, které vytvořil autor, rozebírá (ne)činnost vlády, ukazuje nápadnou shodu mezi testováním a opatřeními a termínem kraj. voleb.
Všichni jsme viděli, co se odehrává ve třídách na konci září a počátku října. Vskutku se pandemii plně otevřely dveře dokořán. Někdo je dokonce vysadil a pro jistotu odnesl.
S čísly se čaruje stále. Ve školství to známe. Jen se koukat na data a grafy ze seriozních zdrojů, používat aspoň středoškolské matematické vzdělání(před 20 a více lety) a mozek a nevěřit tendenčním článkům v médiích a vládním dezinformacím. Netestování bezpříznakových mladých je jedna věc. Pokles počtu testů minulý týden, věc druhá. Účel svědčí prostředky.
Stále naši slavní vůdcové doufají, že průšvih s nakaženými a mrtvými projde bez pozornosti médií a veřejnosti. Pokud současná opatření nad míru očekávání zaberou, možná jim to i vyjde. Média jim jdou nad očekávání na ruku. Ale je to pochopitelné. Podnikatelská lobby potřebuje udržet pseudoekonomiku za každou cenu a realita s tisíci mrtvých(už teď je to víc jak 1000 týdně) by měla opačný efekt. A přece, jak už jsem často slyšel z pravicových úst, silnější přežije, nebo ne?.
Neinformovaní řeší rozvolňování a otevírání škol, informovaní to na venek předstírají a usilovně připravují tvrdší opatření, aby to ale bylo co nejméně poznat.
A tak nestrašíme lidi a jen se divíme, že nemají tu vnitřní motivaci a nařízení nedodržují z vlastní iniciativy.
Mám obavu, že balancování na ostří nože, který se nezadržitelně zvedá do výšin bude mít za výsledek o to tvrdší pád.
Okomentovat