Zakázat návštěvy v domovech seniorů, při vstupu do nemocnic třídit pacienty na negativní a potenciálně nakažené, omezit shromažďování většího počtu lidí. Epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula nastínil v rozhovoru pro Hospodářské noviny, jak by měla vypadat další opatření, která mají zpomalit šíření nemoci covid-19. "Masové akce nemohou v takto napjaté situaci pokračovat," říká Prymula.
|
Roman Prymula (mzcr.cz)
|
Kapacita nemocnic podle Prymuly zatím dostačuje, nedá se ale vyloučit, že během týdne či dvou bude potřeba omezit preventivní vyšetření nebo plánované zákroky. Předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý v neděli v České televizi uvedl, že omezení péče o pacienty bez covidu bude nutné ve chvíli, kdy budou přibývat čtyři tisíce nakažených denně.
Jarní italský scénář, kdy se tamní zdravotnictví pod náporem nemocných hroutilo, podle Prymuly snad nenastane. "Ale to za předpokladu, že všichni trochu přispějí svým dílem zodpovědnosti a aspoň po dobu jednoho měsíce budeme dodržovat opatření. Jinak nejde garantovat nic."
Diskuse se podle Prymuly povede o režimu pro školy. Ve hře je i jejich uzavření a přechod na distanční výuku. "Měli bychom ale docházku držet minimálně na prvním stupni. Je nutné, aby lidé byli schopní chodit do práce." Kvůli zvyšujícímu se počtu nakažených je pravděpodobné, že se "poměrně významný počet" osob ocitne v karanténě nebo v izolaci. Dohromady s těmi, kteří by se kvůli zavřeným školám museli doma starat o děti, by to pro ekonomiku a životní úroveň lidí mohlo být neúnosné.
0 komentářů:
Okomentovat