Cermat letos po deváťácích vyžadoval v testu z češtiny více detailních znalostí gramatiky a pravopisu než po maturantech. Vychází to ze srovnání pěti vybraných úloh, které pro Seznam Zprávy vypracoval zkušený češtinář Jarmil Vepřek.
A dokládá to v pěti příkladech na srovnání úloh z češtiny pro maturanty a pro deváťáky mířící na střední školy. „Očekával bych v obou testech průměrně obtížné úlohy a občas nějaké náročnější. Pokud se však podíváme na celý maturitní test, nic z náročnější látky v něm nenajdeme, zatímco u deváťáků se značná část úloh týká těžší látky, včetně teoretické. Zvlášť je to vidět u gramatiky,“ vysvětluje Jarmil Vepřek.
Zde jsou úlohy z maturitních testů a z přijímacích testů na střední školy, které pro Seznam Zprávy vybral k porovnání. Ke každému z pěti uvedených příkladů je Vepřkův vysvětlující komentář.
Celý text naleznete zde
5 komentářů:
...je nutno lidi levně a snadno centrálně třídit, vyplynulo z usnesení komise výboru pro sociální inženýřství (CVSI).
"Pokud se však podíváme na celý maturitní test, nic z náročnější látky v něm nenajdeme, ..."
Neeeee? A proč tedy z češtiny nezmaturovalo 14 % žáků?
Nikoli přijímačky, ale některé úlohy v nich. A je to pochopitelné, protože na střední školu se dostávají i žáci, jejichž "úspěšnost" u přijímacího testu je velmi nízká nebo které se testu vyhnou.
Také si myslím, že maturitní test by úspěšně zvládlo vyšší procento deváťáků než maturantů a opačně test z přijímacích zkoušek by neudělalo možná až 50 % letošních maturantů.
To je dáno tím, že na střední škole se pravopisu a gramatice již nevěnuje tolik hodin, protože se daleko více soustředíme na literární historii a slohové vyučování, i když by žáci středních škol velmi potřebovali posilovat právě pravopis a interpunkci (s čímž souvisí i větný rozbor!). Ukázalo se to i v intervencích maturantů panu ministrovi, kdy sám podotkl, že v mailech, které mu žáci psali, jelikož nesouhlasili s letošní formou maturity, se dopouštěli hojně pravopisných hrubek.
Když jsou přijímačkové a maturitní testy srovnatelné, nebo dokonce je přijímačkový dt obtížnější, než maturitní dt, co to vlastně děláme? Ví vůbec ještě někdo v cermatu, nebo na mšmt, co se vlastně děje? Nebo se vypustil gin testování z lahve a teď má vlastní absurdní život, akorát že saje peníze daňových poplatníků?
Okomentovat