Dobrý den, reagujeme na vaše stanovisko k Souboru hygienických pokynů pro školy a školská zařízení (MŠMT) doručené nám dne 12.5.2020. Spolek Pedagogická komora poukazuje správně, že některá doporučení v manuálech nemají závazný charakter. Závazné jsou ty podmínky provozu, které plynou z právních předpisů, nebo z krizových respektive mimořádných opatření. Ty je potřebné bezezbytku naplnit. Ostatní doporučení je vhodné vnímat jako návod, který je možné adaptovat na místní podmínky. Školy a školská zařízení mají velmi rozdílný charakter, umístění, vybavení, organizaci, počet žáků a učitelů atd. Manuály jsou však vodítkem a při dodržení jejich podstaty naplní ředitelé škol požadavek na bezpečnost a ochranu zdraví.
Vydaný soubor hygienických pokynů pro školy a školská zařízení je v souladu s právními předpisy a krizovými a mimořádnými opatřeními. Pedagogická komora namítá jejich rozpor v době publikování materiálů. Nicméně materiály byly připravovány s cílem přinést informace o pravidlech, která budou platit v době obnovování provozu (nikoliv informace o starých pravidlech, která platila v době jejich vydání). Provoz škol se obnovuje postupně dle avizovaného plánu. Naopak bychom považovali za zcela nesprávné, pokud by manuály zaslané školám informace o aktuálních pravidlech neobsahovaly.
Z právního pohledu pak nepovažujeme za správný názor potřeby změny vyhlášek MŠMT. Krizová opatření vlády nebo mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví se aplikují přednostně před vyhláškou č. 410/2005 Sb., o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých. Vyhlášku tak není třeba měnit.
K možnostem, jak organizovat práci zaměstnancům náležejícím do rizikové skupiny, MŠMT publikovalo doplnění informací obsažených v manuálech na https://www.msmt.cz/pracovne-pravni-zalezitosti-zamestnancu-skol. Nesdílíme vámi vyslovený názor, že dohoda zaměstnance a zaměstnavatele o neplaceném volnu je v rozporu s platnou legislativou.
Materiály - a to jak legislativní, tak nelegislativní - ministerstvo připravuje v co nejkratších lhůtách, ale přesto vyvíjí maximální úsilí, aby do jejich přípravy byla zapojena i odborná veřejnost. Konzultace probíhají většinou formou videokonference či telefonicky, a to v míře, která je v dané chvíli realizovatelná. V současné situaci (a zejména v minulých týdnech) jsme materiály připravovali v naprosto mimořádných a nestandardních podmínkách, a to i z hlediska časového. Doporučujeme proto sledovat také webové stránky MŠMT, na kterých ministerstvo reaguje na případné podněty z praxe a doplňuje doporučení, případně odpovídá na dotazy: https://www.msmt.cz/faq-nejcastejsi-dotazy-k-aktualnim-opatrenim-ke-koronaviru.
Domníváme se, že zpracované materiály není nutné, jak požadujete, stáhnout a přepracovat. Situaci vyvolanou epidemií však neustále vyhodnocujeme a budeme reagovat na potřebu změn pravidel a doporučení.
S pozdravem
Vítězslav Němčák
ředitel odboru legislativy Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Zdroj: Spolek Pedagogická komora
0 comments:
Post a Comment