Práci z domova u zaměstnanců soukromých firem nelze jednostranně nařídit, vzniká jen na základě dohody obou stran. U pedagogických pracovníků a zaměstnanců škol však platí trochu jiná pravidla. Ve spolupráci s právníky Bořivojem Líbalem a Markem Polonim přináší iDNES odpovědi na nejčastější dotazy pedagogů.
Výuka žáků a studentů probíhá kvůli epidemii a uzavření škol již dva měsíce na dálku. Home office má ale u pedagogických pracovníků trochu jiná pravidla, než je tomu v soukromých firmách. V čem je to jiné a o co se tato pravidla opírají?
Bořivoj Líbal: Rozdílnost je dána především existencí zvláštního právního předpisu, který doplňuje zákoník práce. I přes uzavření škol, kvůli nařízeným mimořádným opatřením, má nyní celý vzdělávací systém za úkol zajistit kontinuitu vzdělávání s využitím dostupných forem vzdělávání na dálku. Je to primárně ředitel školy, který má v této situaci za úkol přidělit zaměstnancům práci v oblasti distančního vzdělávání nebo v oblasti prací souvisejícími s pedagogickou činností. A to jak pedagogickým, tak i nepedagogickým pracovníkům.
Může tedy ředitel nařídit pedagogům a dalším pracovníkům školy, aby svou práci vykonávali i na pracovišti?
Marek Poloni: Ano, je to tak. Ředitel školy může nařídit, aby zaměstnanci konali práci i na pracovišti zaměstnavatele, i když je společensky preferován výkon práce z domova.
Celý rozhovor naleznete zde
1 comments:
ředitel školy, který má v této situaci za úkol přidělit zaměstnancům práci v oblasti distančního vzdělávání
Zřejmě jde o překlad z právničtiny do novinářštiny - obojí je stejně bezobsažné. Ředitel přidělí učiteli "práci", ale nedokáže ji konkretizovat. A i kdyby to ředitel dokázal, neexistuje žádná norma, jak dlouho má ta "práce" učiteli trvat.
Post a Comment