„Ze sedmasedmdesáti deváťáků jich přijde zhruba čtyřicet. Ty rozdělíme do patnáctičlenných skupin, jejichž složení se nesmí měnit. Konzultace mají dvakrát třikrát do týdne a půjde pouze o matematiku a češtinu,“ říká v reportáži MF DNES ředitel 1. ZŠ na Bolevci Radek Dolenský. Startující přípravu na přijímačky hodnotí jako dobrý krok od ministerstva... Tvrdí, že se zajištěním organizačních, hygienických a bezpečnostních podmínek pro žáky posledních ročníků není problém. „Otázka ale je, co nastane za dva týdny, až nastoupí děti z prvního stupně. Máme jich pět set sedmdesát. Pokud přijdou všichni, nevím, jestli splníme veškeré požadavky,“ dodal.
Hromadný návrat se nekoná ani u maturantů. Vedoucí krajského školského odboru Jaroslava Havlíčková sdělila, že počty se na jednotlivých školách sice různí, ale průměrně jde o 50 procent. Podle ředitelky střední elektrotechnické průmyslovky Naděždy Mauleové se ze zhruba 200 studentů ozvala necelá polovina.
Napříč Zlínským krajem školy postupují prakticky stejně, liší se jen časově. Namátkou Základní škola Masarykova ve Valašském Meziříčí otevře čtyři dny v týdnu. Dva dny věnují matematice a dva češtině, k tomu přidají i jednu hodinu angličtiny. Kuchyně tady zůstane zavřená. Naopak třeba kroměřížská Základní škola Zachar možnost školního stravování nabídla. A výuku první týden zkušebně naplánovala na tři dny.
Kolik dětí přijde, školy zjišťovaly předem, skupiny totiž mají zůstat ve stejném složení celou dobu. I kdyby někdo odpadl, nového žáka místo něj přijmout nemohou. „Účast je ale zcela dobrovolná a víme, že nepřijdou všichni, kteří půjdou k přijímačkám. Někteří rodiče mi volali, že zajistili přípravu jinak, jiní zase, že mají obavy o zdraví a distanční výuka jim vyhovuje,“ doplnil ředitel zlínské Základní školy Komenského II. Milan Alex .
Citované texty naleznete v MF DNES
0 comments:
Post a Comment