"Na podzim 2019 jsme byli v rámci CKP Bruntál na exkurzi v londýnských školách. Na dvou ze čtyř mě překvapila rozmyšlená koncepce IT. Ta první měla vše nastavené na nástrojích Google, ta druhá zase měla svůj systém propracovaný na nástrojích Apple. Nezaujala mě ta vyhraněnost k platformám, ale spíš úspory v oblasti papíru a toneru. Jedna škola měla propočteno, že uspoří ročně 10 000 liber, ta druhá dokonce 16 000 liber," píše Bohuslav Hora na svém blogu.
Bohuslav Hora (zsplana.cz) |
Několik let se zamýšlím nad tím, jestli musím materiály pro žáky tisknout, nebo jestli je opravdu stačí distribuovat pomocí cloudových úložišť, když máme ve škole počítače, tablety, využíváme mobilní telefony. Rozmýšlím si opravdu, co vytisknu, jestli je opravdu nutné pracovní list prohnat kopírkou. Jak to žáci dále využijí, jestli si list vloží do svého portfolia, jestli nenastal čas organizovat si elektronické portfolio. nechám to na každém z Vás, abyste si to rozmysleli, naplánovali a realizovali. Budoucnost této planety máme ve svých rukách.
Minule jsme se naučili vystřihovat v PicColage. Tvořili jsme koláže. Stejně můžete ale vytvořit pracovní list.
- nastartujte PicCollage
- zvolte režim Freeststyle
- připravte si obrázky, nezapomeňte při tom na autorská práva
- vystřihněte si potřebné motivy
- rozmístěte na plochu tak, abyste k tomu mohli připsat Vaše otázky
A můžeme jít psát texty.
Celý text naleznete zde
3 komentářů:
Dobrý den pane autore,
pokud tu náhodou jste, mám dotaz - jaká je vlastně hlavní myšlenka článku?
Je to elektronizace pracovních listů, nebo informace o konkrétním programu?
Pokud platí to první, tak moje zkušenost je, že někdy se elektronická podoba hodí a jindy ne. Displej mobilu je někdy nepřehledný a notebook na stole někdy překáží. Dle mého se tohle nemá brát ideologicky, ale pragmaticky.
A druhý dotaz - ten ukázkový materiál z Vašeho blogu (List-Náhrobek-Panovnice) byl skutečně použit v reálné výuce? Pokud ano, co bylo cílem?
Spotřeba papíru:
Asi před 5 lety jsme byli na škole upozorňováni naa velký růst spotřeby papíru do kopírky - na škole s 300 žáky se tehdy spotřebovalo 6000 listů papíru měsíčně, tedy asi 1 kopie n žáka denně. Nešlojeno pracovní listy, ale i o zadání testů, kopie výukových materíiálů. Byli jsme nabádání, abychom víc využívali tiskáren počítačů, kterým stačí i méně kvalitiní a tedy levnější papír.
Aktivní vyučující poždavek vedení odmítli - že musí učit moderně, že nemohou kopírovat materiály tak, aby byly použitelné opakovaně.
Úspory nepřinese jen čistě e-materiál: Zadání praocvího iitsu lze vetřídě promítnout a žáci mohou klasicky pracovat vsešitě, který je zpravidla z recyklovaného paíru.
Pochopitelně ale pracovní list na paíře, který žák musí odevzdat je něco jako policejní dozor - předtavuje stály tlak, stálou kontrolu. Je to ale dobře?
Pan Nowak
A vyplatilo se to? Tiskárna počítače obvykle má vyšší náklady na tisk, než kopírka.
Podle mne to dobře je, slovo "policejní" považuju za zbytečně emočně nasycené. Já jsem pod kontrolou, Vy jste pod kontrolou, prodavačka nebo manažer jsou pod kontrolou - proč by zrovna děti být neměly?
Okomentovat