S ohledem na uzavření škol a školských zařízení a následné vyhlášení nouzového stavu na celém území České republiky z 12. března 2020 připravilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy nový web jako podporu pro školy a učitele při vzdělávání žáků a studentů na dálku.
Na jednom místě se tak nachází tipy na užitečné nástroje pro komunikaci, které mohou učitelé využít k zadávání úkolů, distribuci a opravě testů nebo domácích úkolů, ale stejně tak i ke sdílení dobré praxe. Zároveň se zde nachází i online vzdělávací zdroje, které mohou žáci při výuce na dálku využívat. K dispozici jsou také odkazy na weby, kde je možné si učivo procvičovat. V neposlední řadě web obsahuje i odkazy na metodické portály s výukovými materiály a rovněž užitečné tipy na vzdělávací programy pro učitele.
Web bude postupně rozšiřován o další užitečné odkazy, informace a příklady dobré praxe.
Zdroj: Tisková zpráva MŠMT
8 komentářů:
Aspoň něco. Hodně obecných informací a propagace dalšího vzdělávání.
Bohužel chybí konkrétní vzdělávací moduly včetně testů. Co má CŠI v Ciskomu ví bůh.
Uvidíme časem.
Trochu nechápu, proč tolik tanečků. Když si chcete procvičit cokoliv(gramatiku, matematiku) je na netu tolik cvičení.... Jen si k tomu sednout a chvíli prostě pracovat. Ale kdo to dítě donutí, žeano?
Naukové předměty se dají též hravě zvládat - dokumentů je v archívech tv dost a dost.
Jako učitel skouknu, vytvořím pracovní list a pošlu jej robátkovi a hurá do akce. A to jsem předdůchodvý věk.
A co rodiče, kteří mají doma nějakou "šunku" a víc dětí? A ktomu třeba omezený přístup k internetu. Co děti odeslané na venkov?
..a co kometa, která za pár let přiletí...a co déšť, který nám strhne půdu?
Vy chcete poručit větru dešti - opět?
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody a kdo už nemůže, tak dodělává.
Většina dětí má lepší mobil než učitel. Ti co nemají, mají smůlu. Knihovny jim zavřely. Tak musí improvizovat.(rodiče mají PC v práci, vytisknou, domluví se z učitelem...) Učitelé je po venkově honit nebudou. Třeba děti poběhají sami, něco si přečtou(a to navýší jejich kompetence), vyčistí si hlavu a zlepší fyzičku a po návratu to doženou. Nebo se na všecko vykašlou. Je to jejich právo. Ale nemohou se časem divit.
Mobily mají, to ano, ale mobil moc nepomůže ve vzdělávání. A znám dost rodin s jedním počítačem na rodinu apod. Často zavirovanej. A řada učitelů se vrhla na děti stylem: Nainstalujte,pusťte si, vytiskněte. Místo aby se vklidu začalo nějakým dotazníkem a přehledem stylu PC, kvalita, dispozice, připojení, omezení, tiskárna, scanner, sluchátka k PC, mikrofon,kamera,oprávnění...
A to už vůbec neuvažuje o dětech konzervativních rodičů, kteří nehodlají couvnout z nějaké např hodiny denně.
Mnohde to vypadá, že děti musí podle rozvrhu sedět u počítače.
Mimochodem, zrovna tady narážíme na fakt, že povinná je docházka, nikoli vzdělávání, což by bylo modernější pojetí, které se nepodařilo prosadit domškolákům.
povinná je docházka, nikoli vzdělávání, což by bylo modernější pojetí
Uživatelé Windows vědí, že "modernější" automaticky znamená horší. Podobně "povinné vzdělávání" by byla prázdná, bezobsažná fráze. Na rozdíl od vzdělávání, docházku lze zjišťovat a vyhodnocovat.
Místo aby se v klidu začalo nějakým dotazníkem a přehledem stylu PC...
Nezdá se vám elegantnější nechat rodiče odsouhlasit možné sdělování kontaktů rodičů navzájem - abychom nepoškodili GDPR ?
Děti pak mohou tvořit skupinky v rodině, kde je digitálně vše ok.
Okomentovat