„Nedávno jsem jela do školy autem a potkala jsem žáka, který měl být nemocný. Ptala jsem se ho, proč neleží doma v posteli. Pohotově se vymluvil, že jde zrovna do Mostu do lékárny. Je to vlastně nekonečný a neřešitelný boj,“ vypráví v reportáži iDNES ředitelka chanovské základní školy Monika Kynclová. Dříve dokonce děti ráno svolávala do školy venkovním rozhlasem. Dnes občas před vyučováním vyběhne před školní budovu, a když před ní vidí postávat žáky, snaží se je přemluvit, aby šli na vyučování.
Monika Kynclová (youtube.com) |
Alarmující čísla přivedla ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou k nápadu snížit rodinám, jejichž děti do školy nechodí, přídavek na bydlení a dávku pomoci v hmotné nouzi. V praxi by to nejspíše vypadalo tak, že by rodiče každého půl roku při žádosti o dávku dokládali vysvědčení s informací, kolik má dítě zameškaných hodin.
„U některých rodičů by to mohlo pomoci, ale pak jsou i ti, které ani toto prostě nedonutí,“ míní ředitelka z chanovské školy Kynclová. Naopak Romky ze zdejšího sídliště, které ve škole uklízí, jsou přesvědčeny, že omezení dávek může mít přesně opačný efekt, než ministerstvo čeká. „Když nebudou mít peníze, tedy dávky, nebudou chodit do školy vůbec, protože nebudou mít ani na svačinu,“ předpovídá jedna ze zaměstnankyň.
Celý text naleznete zde
8 komentářů:
„Když nebudou mít peníze, tedy dávky, nebudou chodit do školy vůbec...typické vydírání.
Dávky mají a stejně na to kašlou. Stále se v našem státě oháníme právy rodičů, tak to sebou nese i plnění povinností.Tak hurá do toho!!
A monitoraovala bych nejen docházku ale i plnění domácích úkolů a chování žáka ve škole.
To jsme to dopracovali - ředitelka školy přemlouvá žáky, aby přišli do vyučování! Smíme si ještě říkat "národ Komenského"?
Stát má zákon o povinné školní docházce už 30 let. Je to jeho problém, že nevymáhá jeho dodržování.
Dnes patří primát ve SPAMování laimesovi. Omlouvám se za vizuální smog, který po něm zbývá v rubrice Diskuse a připomínám, že nerušeně lze diskusi sledovat v rubrice Komentáře v horní liště. Děkuji!
Já bych peníze odebrané rodičů poslal do školy a tak za to může dítěti koupit třeba ty svačiny.
Budeme ve 21. století děti uplácet třeba lízátky, aby zvedly své zadky a dostavily se laskavě do školy? Ale hlavně jejím rodičům nesahejme na sociální dávky, bylo by to nehumánní, to by pak neměli na cigarety a stejně by to ničemu nepomohlo!!!
Jiří Klabal / až budeš bez práce, tak si vzpomeň, že dvě cigarety(sebou ubalené) na oběd vyjdou levněji než polívka s chlebem
Lukáš Masopust /a v té škole ty svačiny bude zajišťovat třídní ?
Okomentovat