"Moje oblíbená věta je, že tradiční škola poškozuje všechny děti, ale každé jinak," říká Jana Nováčková. Spolu s Michaelou Řeřichovou navrhují legislativní změnu, která by umožnila existenci „svobodných škol“ a zrušila povinnou školní docházku. Založily Alianci pro sebeřízené vzdělávání, publikují a besedují. Velké šance ale patrně nemají. Povinná školní docházka je totiž brána nejen jako nástroj k plošné výuce, ale také plošné socializaci a plošnému stírání rozdílů mezi dětmi z vyšších a nižších vrstev. Když by škola začala být dobrovolná, první by do ní přestaly chodit zejména děti ze sociálně slabých rodin a propasti ve společnosti by se dramaticky prohloubily. Tématu se věnuje deník Aktuálně.
Jana Nováčková (respektovani.com) |
"Osobně považují celou aktivitu za cestu do pravěku a naštěstí, podle mě, nemá žádnou šanci na úspěch. Osobně bych vynaložil maximální úsilí k tomu, abych jim ve změnách zabránil," říká například odborník organizace Člověk v tísni na sociální znevýhodnění, vzdělání či dluhovou oblast Daniel Hůle. Upozorňuje, že v organizaci naopak dlouhodobě podporují prodloužení povinné školní docházky minimálně na 11 let po vzoru vyspělých zemí a dodává: "Je to podle mě projev sebestředného pohledu na společnost, kdy je zajímá jen jejich vlastní svoboda a nezohledňují katastrofální dopady na ostatní, zvláště pak znevýhodněné děti."
Skeptická ke svobodným školám je také specialistka na vzdělávání a jeho sociální aspekty docentka Jana Straková z Ústavu výzkumu a rozvoje vzdělávání Pedagogické fakulty UK. "Myslím, že je hodně obtížné vést svobodnou školu tak, aby byla schopná vybudovat ve všech dětech patřičnou zodpovědnost a úctu ke společně stanoveným pravidlům, která je podle mého názoru pro řádné fungování školy nezbytná," říká.
Celý text naleznete zde
19 komentářů:
Nezodpovědní psychologové a školští experti poškozují celou společnost.
To je prostě stejně hodnotné sdělení, jako že "největší smrtelná choroba je život sám".
Tradiční povinnost pracovat celý život až do důchodu poškozuje všechny zaměstnance i zaměstnavatele, ale každého jinak.
BP/
Tradiční povinnost pracovat celý život až do důchodu..............
již neexistuje,nepracovat není trestné příživnictví,nevhcete-nepracujte
pomalu se blížíme k tomu,co mělo být již dávno=rozdělení školství na státní (standardní) a soukromé,
v podobě státní=tradiční a soukromé= svobodné,čím déle to budeme protahovat, tím snáze nastane obrácená situaace (britský gambit):státní= svobodné a soukromé=tradiční
"Moje oblíbená věta je, že všichni aktivisté škodí společnosti, jen každý jinak."... to by se strážci demokracie zvencli, kdyby tohle někdo řekl do médií.
Flusanec. Jinak tu větu nazvat nemůžu.
"....a zrušila povinnou školní docházku."
Analfabetismu a nefachčenkovství v ústrety, plnou parou vpřed!!!!
Paní Pokorná
Já jsem navrhoval experiment. Vybrat dva okresy (modelově Kolín a Nymburk, aby se neřeklo, že to jsou vyloučené lokality), tam zrušit školní docházku, rodičům snížit daně a dětem přispět na počítač s internetem třeba formou voucheru.
Pokud reformátoři mají pravdu, tak by se zmíněná oblast stala za několik let ekonomickým tygrem, překonávajícím vše na Zemi i v přilehlém vesmíru.
Fakt bych to zkusil. Jen by se to mělo říct předem, aby se lidi mohli odstěhovat/přistěhovat.
Tak to by se oba zmíněné okresy rychle vylidnily a z ekonomického tygra by zbyla zcela neekonomicky zdechlá myš.
Škody by mohl uhradit nějaký miliardář. Třeba ten polyamorický potíratel korupce.
Nebo ten s maďarským jménem a americkým občanstvím.
Oba by experiment určitě s radostí podpořili.
Laimes, já měla na mysli ty, kteří by chtěli dostávat ten důchod. Ti, co se jakékoli pracovní aktivitě brání, jsou pod mou rozlišovací schopností.
To ani nemá cenu komentovat, paní Jana Nováčková opět "zaperlila".
vás těch 40 let komunismu zcela duševně zdevastovalo,stále voláte po jednotném školství,všem všechno stejně a přitom jen to nejlepšé:zařízení,pomůcky,učitele- vas po nespokojenosti s reálným socialismem zachvátil ten utopický či co?
ŽIJEME V LIBERÁLNÍM GLOBALISTICKÉM KAPITALISMU !!!.....a žijeme na dluh !!!
Pane(ní) laimes , vy jste se skutečností, že žijeme na dluh v pohodě?
Jaké jiné než JEDNOTNÉ může být STÁTNÍ školství?
diferenciované,což nám hrozí,že zde bude 10% škol soukromých a 90/státních a každá z nich jiná.....
poté,, co jsem se stal důchodcem, jsem v naprosté pohodě,
o zadluženosti jsem se zmínil proto,jelikož na školství nám nikdo nepůjčí a tudíž bychom měli šetřit a dát větší prostor soukromým školám
bychom měli šetřit a dát větší prostor soukromým školám...
S tím nejsem v rozporu(za 8 měsíců jsme též důchodce a těším se jak děcko na vánoce!!!)
Takže někdo (společnost) žije na dluh ale my už máme hotovo.
...trochu mě sice znepokojuje paradigma doby, kdy my zkušení jsme odkládáni do dějepisných učebnic, které nikdo nečte.O tom historicky lidská společnost tak moc, jak je to teď, nebyla Ale budiž. Budu mít radost i z těch zasetých ředkviček.
Tak my poškozujeme děti,tak to je už fakt psycho.
Pane Komárku nechcete vybírat ty články trochu pečlivěji?
Okomentovat