Byli hladoví, zesláblí, mnozí na hranici smrti. Takhle zastihla koncem ledna 1945 sovětská Rudá armáda poslední zbytky vězňů v komplexu nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau na jihu Polska. U příležitosti 75. výročí jeho osvobození, které připadá na 27. ledna, připomíná deník Aktuálně příběhy přeživších nacistických hrůz.
Tomáš Radil (repro DVTV) |
Řada z českých vězňů Auschwitz-Birkenau z Československa po skončení války emigrovala na Západ. Tomáš Radil zůstal, vystudoval v Praze medicínu a jako přední neurofyziolog pracoval v Akademii věd. Dlouhodobě se věnuje výzkumu agrese mezi lidmi a taky vzniku kolektivní nenávisti.
"Fašismus se může vrátit kdykoli. Nenávist není jenom přechodný kolaps morálky. Je to mozkový mechanismus, který máme v sobě zakódovaný miliony let," řekl loni v září časopisu Týden... "V mase se agresivita posouvá na vyšší úroveň. Když například řeční Hitler k tisícihlavému sjezdu v Norimberku, může posluchače proměnit v primitivní stádo. Různorodost zmizí a všichni se vyrovnají na nejnižší úrovni, nehledě na intelekt. Chytří i hloupí jsou na stejné lodi. Být součástí masy je obvykle příjemný pocit, jde o jakousi odměnu pro každého jednotlivce, který se přidá," uzavírá bývalý vězeň nacistického vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau a jeden z posledních žijících svědků jeho nepopsatelných hrůz.
Celý text naleznete zde
6 komentářů:
Auschwitz-Birkenau na jihu Polska
Takové divné jméno. Copak to napadlo Poláky takhle pojmenovat vesnici? ////
Jak praví tetička wiki:
Původní tábor Auschwitz I byl založen v bývalých kasárnách ve městě Osvětim (německy: Auschwitz, polsky: Oświęcim) přibližně šedesát kilometrů západně od Krakova na území provincie Slezsko. Následně byl vybudován nedaleký Auschwitz II neboli Auschwitz-Birkenau, jeden z největších nacistických vyhlazovacích táborů nazvaný podle vesnice Březinka (polsky: Brzezinka, německy: Birkenau). Auschwitz III označuje pracovní tábor Monowitz-Buna, kromě těchto tří základních patřila do komplexu i řada dalších pobočných táborů."
Jinak nedomnívám se, že je to jen o nenávisti. Stačí bezcitnost a mocenský kalkul. Kdo ví, co všechno se dělo a děje ve světě(Jugoslávie, Uganda, Kongo, Severní Korea, Ćína).
Ono to nikdy úplně nezmizelo. A může se to opakovat časem i u nás. Nevzdělanost a tedy snadná manipulovatelnost to podporuje.
Při dnešní vzpomínkové akci nikdo nepoděkoval osvoboditelům. Dokonce nebyli ani pozváni. Není to podivné? Částečně to zachraňovaly masmédia.
Osvoboditelé: Poděkovat bylo namístě. Ale koho pozvat? Byli to "vojáci 60. armády prvního ukrajinského frontu Rudé armády" - takže pozvat Rusy+ Ukrajince? Ale asi tam byli i jiní - třeba Krymští Tataři, Uzbeci ... Shodli by se? SSSR už není.
Pan Nowak:
Takže budou pozváni všichni kromě Rusů. Nemají s Polskem dobré vztahy.
Zato budou pozváni Němci, protože za tábor přece mohou nacisté.
Jinak národnostní nenávist je samozřejmě zpět. Dokonce oficiálně tolerovaná, ne-li podporovaná, národnostní nadávky se v médiích běžně používají. Včetně České televize.
Namátkou:
https://sport.ceskatelevize.cz/clanek/hokej/ms/ms-2019/rusakum-se-asi-spalo-lip-vsechno-se-bude-odvijet-od-obrany-mysli-si-frolik/5cea47b7fccd259ea4c8233e
https://isport.blesk.cz/clanek/hokej-reprezentace/350048/strelec-kubalik-o-skoleni-sborne-hattrick-rusakum-snad-neni-posledni.html
Okomentovat