"Není třeba měřit, zda agresivita u dětí a adolescentů stoupá. To je prostě fakt, který je nejen měřitelný, ale i viditelný v každodenním životě," říká v reportáži Hospodářských novin Martin Dolejš z Univerzity Palackého.
Martin Dolejš (upol.cz) |
"Velkou měrou k takovému vývoji přispěl vznik a rozvoj sociálních sítí," je přesvědčený Dolejš. V běžném mezilidském kontaktu lidé musí čelit reakci oběti, na sociálních sítích jsou však před následky svého chování skryti. Navíc existuje mnohem větší pravděpodobnost, že najdou někoho, kdo jejich agresivní úmysly schválí a ocení. "A proto si dovolí být agresivnější. Až donedávna jsme automaticky takové chování potlačovali. Styděli jsme se za něj. Dnes jsme se stydět přestali a agresivita je opět na vzestupu," dodává Dolejš.
Zlu ale napomáhají i takové rysy, na nichž dnešní společnost staví, které patří k oceňovaným. Například asertivita. "Tlak na asertivitu a průbojnost individua s sebou nese mnohem větší pohotovost upřednostňovat sebe před ostatními. Tím vznikají mnohem větší třenice," popisuje psychopatolog Andrej Drbohlav. Negativní následky má také extrémní zaměření na výkon, jež vede k neustálému boji o prvenství. "Jsme honěni neustálým chtíčem po tom, co mají ostatní. A to společenskému soužití nenahrává," doplňuje Dolejš. I tyto pocity zesilují sociální sítě, ze kterých člověk často získává dojem, že ostatní se mají o něco lépe. Přidává se závist a úzkost z vlastní nedokonalosti, neschopnosti. Děti, které v takovém světě vyrůstají, si pak podle jeho pravidel formují celoživotní názory, myšlení i hodnoty.
Celý text naleznete zde
6 komentářů:
"Agresivita u dětí a adolescentů stoupá. To je prostě fakt, který je nejen měřitelný, ale i viditelný."
Konečně pravdivá slova. To vidíme sami všude kolem nás...
...to je ale objev!!!
Čekám, že za pár let budeme číst: sníh je studený..a podepsaný bude nějaká nový mladý doktorand.
https://www.youtube.com/watch?v=EaCO7sccovc
Pane Klabale, tady (ale i jinde) bylo již vyřčeno tolik pravdivého...ale co s tím?
Jasně že to není žádný objev, ale v dnešní zvrácené hyperkorektivní době už je třeba chválit pomalu každou větu, která pravdivě popisuje stav dnešní mládeže.
A co s tím? Nezbývá než to valit do lidí, aby co největší část dnešních rodičů zůstala normální a začala děti znovu vychovávat... Nebo nás sežerou.
Ale demokracie sama o sobě je v pořádku. Jen my jsme ji nepochopili, zahnali ji do extrému a vytvořili ten současný paskvil, kde slovo dítěte znamená víc než slovo dospělého. Kde biomatka se základním vzděláním dostala právo buzerovat vysokoškolsky vzdělané pedagogy apod.
Demokracie by lépe fungovala, kdyby měli volební právo jen ti, kteří platí daně. Nebo aspoň platili - třeba důchodci. Ale vývoj jde opačným směrem. Teď rodiče musí živit potomka, když otento studuje . Omlouvá se z hodin on - třeba se i fláká ale rodič na něj nemá páku. Tedy má, jen to vychování - ale co to je? Možná na Moravě ještě nějaké zbylo.
Stoupá agresivita dospělých, tak stoupá i agresivita dětí. Životní podmínky jsou stále těžší. Zvíře zahnané do kouta kouše. Nevymahatelnost práva a dehonestace vzdělání tomu nahrávají. Média to podporují.
Rozděl a panuj. Politikům to tak vyhovuje. Jenže, když se dva perou, někdy to odskáče kibic.
Okomentovat