Podle poslankyně Evy Fialové, která půl roku bydlela v ústeckých Předlicích, je nutné se zaměřit na vzdělávání dětí z vyloučených lokalit. Ty ze své zkušenosti poslankyně považuje za velmi vnímavé. „Bez pomoci ale budou jen přebírat vzorce svých rodičů, kteří jsou často závislí na dávkách,“ dodává. Ministerstvu školství chce proto navrhnout zřízení tabulkového místa sociálního pedagoga, který by třeba mohl dbát na to, aby rodiny ráno posílaly děti do školy.
Eva Fialová (psp.cz) |
Zamlouvá se jí i další ministerský plán, podle něhož by o dávky na bydlení přišli také rodiče, kteří neposílají děti do školy. „Škola pro tyto rodiče není prioritní. A dokud není navázaná na finance, tak ani nikdy nebude,“ myslí si poslankyně.
Proti těmto plánům však protestují odborníci z neziskového sektoru. „Nepovede to k návratu na trh práce ani ke zlepšení školní docházky dětí, ale naopak: ztráta bydlení obojí zkomplikuje či znemožní,“ píše v prohlášení pět organizací, mezi nimi Institut pro sociální inkluzi, Platforma pro sociální bydlení nebo Člověk v tísni.
Celý text naleznete zde
4 komentářů:
Proč sociální pedagog? Vždyť stačí sekretářka či software, který když žák není ve škole vyžádá si omluvenku či to předá sociálce a policii.
A bude zařazen mezi pedagogické pracovníky?
Mimochodem, s tímto problémem po jedno desetiletí pomáhal asistent pedagoga pro sociálně znevýhodněné. Protože byl v podobných oblastech potřebný a jeho práce účinná, MŠMT jej před 3 lety zrušila a pojem "soc. znevýhodnění" násilně vyškrtla z vyhlášky.
Sociální pedagog by mohl nahradit práci původních asistentů pro soc. znevýhodněné, ale pochybuji. Dosud není tento typ "pedagoga" ani v zákonu o pedagogických pracovnících ani v 222
Na to by měl dohlížet OSPOD.
Okomentovat