K tomu, aby vytvořil aplikaci Newskit, ho přivedly studie, podle kterých jen velmi malé množství mladistvých vyhledává informace z více než jednoho zdroje. „Takže jsem si udělal vlastní průzkum, který jsem zaslal kamarádům, spolužákům apod. Závěry byly vlastně alarmující - asi čtvrtina lidí přebírala zprávy z více než jednoho zdroje. A když potom vypisovali zdroje, které to byly, často to byly takové bulvární zdroje nebo většina z nich psala čistě jenom facebook,“ popisuje Matyáš Boháček, student prvního ročníku gymnázia v reportáži Českého rozhlasu.
„Objektivní, respektive důvěryhodný zdroj je takový, který naschvál neuvádí nepravdivá nebo manipulující fakta. Pokud čtenáře uvede v omyl, tak se veřejně omluví a chybu napraví. Prezentuje názory všech zúčastněných stran a uvádí své zdroje. Zároveň nemá vazby nebo není napojen nebo vlastněn nějakým politikem či politickým subjektem,“ přibližuje Boháček další charakteristiky, podle nichž zdroje pro svoji aplikaci vybírá.
Celý text a pořad ke stažení naleznete zde
6 komentářů:
které jsou podle něj důvěryhodné
Jistě je mezi nimi Český rozhlas. ////
"Facebook jako zdroj nestačí"
Co to zase je za fake news?
16letí nám budou vybírat důvěryhodné zdroje. Jistě mají dostatek načteno v několika jazycích a dost zkušeností, aby to vyhodnotili. A celkově zkušenosti z politiky , ekonomie, psychologie a dalších, aby mohli sestavovat "doporučenou literaturu". Děs běs.Kovy reloaded.
Navíc nám odpadnou veškerá periodika kromě ČT a ČRO. Protože všechna ostatní mají minimálně návaznost na oligarchy či politiky. Počítají se i ti, co jsou skrytí - třeba Bakala. Tak aspoň máme jasno.ČT a ČRO patří nám všem, tam jedině je to ok.
"ČT a ČRO patří nám všem, tam jedině je to ok."
Kéž by to tak bylo. Za naše peníze spousta nepravd, polopravd a zbožných přání aktivistů všeho druhu.
Ivo Mádr
Bohužel souhlas.
Okomentovat