Získat akreditaci pro novou soukromou vysokou školu je nákladný, zdlouhavý a náročný proces. Správní poplatek je 100 tisíc korun, žadatel musí dodat už předem nejen uzavřené smlouvy s pedagogy, zajištěné prostory, ale třeba i vybavenou knihovnu. To všechno bez záruky, že investovaný čas a peníze nebudou zbytečné. Ještě obtížnější je ale změnit názor hodnotitelů a Ministerstva školství. Zvlášť pokud úředníci nehrají podle pravidel. Reportáž přináší Seznam Zprávy.
VŠUT podala žádost v květnu 2016. Škola chce nabízet bakalářské studium v oborech arteterapie, muzikoterapie, dramaterapie a tanečně-pohybová terapie. To jsou léčebné a výukové postupy, které lze využít v sociálních službách, ale i ve vzdělávání. Odborníci na trhu přitom chybí. Muzikoterapii a dramaterapii nabízí jako jediná Univerzita Palackého v Olomouci, arteterapii pak v kombinovaném bakalářském studiu jen Jihočeská univerzita.
Do žádosti ale vstoupila změna legislativy. Místo akreditační komise vznikl Národní akreditační úřad. Ministerstvo školství tak po vysoké škole chtělo, aby celou tisícistránkovou žádost přepracovala. Novela přitom v době podání žádosti ještě neplatila. Na kompletní vyřízení zaslané žádosti má pak ministerstvo 150 dní, jen na odpověď ale Beníčková čekala více než rok. A byla zamítavá.
„Stanovisko Národního akreditačního úřadu je velice vágní a v podstatě nepřezkoumatelné. Jedním z problémů, který nám vyčítají, je třeba to, že jsme si dovolili necitovat literaturu člověka, který seděl v komisi,“ zlobí se Beníčková. Kromě toho se k tomu škola ani nemohla vyjádřit.
Celý text naleznete zde
0 komentářů:
Okomentovat