„Kdo sleduje pravidelně zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu, toho nová analýza o digitalizaci veřejné správy, jež uvádí, že "problémy, které realizaci ICT projektů ve veřejné správě provázejí, se i nadále a dlouhodobě nedaří vyřešit", nepřekvapí. Budování digitální infrastruktury je drahé a výsledky neodpovídají vynaloženým nákladům. Bohužel tento stav trvá mnoho let,“ píše Julie Hrstková pro Hospodářské noviny.
Julie Hrstková (repro ČT) |
Už v roce 2009 kontroloři podrobili kritice mnohamiliardový systém státní pokladny. Záhy následoval obdobně kritický popis situace u mnoha dalších resortů. K hlavním problémům tehdy i dnes patří to, že resorty netuší, co vlastně od systémů za stovky milionů a jednotky miliard chtějí, co by měly umět, a navíc je často nakupují od jednoho předem vybraného dodavatele bez otevřené soutěže.
Problémem státních IT systémů - kromě vysoké ceny - je i jejich "užitečnost" pro konečné zákazníky. Sněmovna před pár dny schválila tzv. digitální ústavu, která garantuje občanům, že budou moci v průběhu následujících pěti let postupně komunikovat s úřady a státem elektronicky z pohodlí domova nebo z mobilního telefonu. Současná praxe ale digitalizaci příliš nenasvědčuje. Čísla jsou výmluvná. Zatímco podle NKÚ je internetové bankovnictví schopno využívat přes 60 procent klientů bank, služby eGovernmentu využilo jen 26 procent lidí a datové schránky, které fungují 10 let, jen dvě procenta nepodnikatelů. Kdo je musí jako podnikatel využívat povinně, se těmto číslům příliš nediví.
Celý text naleznete zde
2 komentářů:
Nedokonalosti informačních systémů je to, co ztrpčuje učitelům život. Třídní kniha byla jedna a zápis byl otázkou nekolika vteřin. U pc je to otázka minut. A omlouvání absencí často i hodin. Třídní knihy, katalogy a třídní výkazy se stejně tisknou a ručně dopisují a známky zapisují několikrát. Proč?
A při tom by stačilo málo - profesionální uživatelsky přívětivý software, který bude funkční a spolehlivý.
Vždyť místo několika úředníků, kteří buzerují ředitele o informace by stačil jeden schopný programátor a funkční informační systém. Parkinsonovy zákony jsou věčné.
by stačil jeden schopný programátor
Laici si to malují!
Ten jeden schopný programátor by stačil pouze v případě, že by měl navíc neomezené pravomoci v manipulaci s informacemi, a tudíž mohl poroučet ředitelům a úředníkům, co a jak mají s těmi informacemi dělat. ////
Napsat program, který podporuje nesmyslný systém práce s daty, je obvyklá cesta do pekla. Programátor obvykle pozná, že stávající systém práce s informacemi je nesmyslný, ale málokdy dají na jeho rady. ////
Okomentovat