Data z minulých let ukazují, že navýšení peněz na platy pro učitele ještě neznamená, že pedagogové na slíbené peníze skutečně dosáhnou. Přesto se dnes učitelé pokusí docílit přidání patnácti procent oproti zatím schváleným deseti. Několik poslanců se na jednání sněmovního výboru chystá podat návrh na úpravu státního rozpočtu, který by učitelům jejich požadavek zajistil. Informují Hospodářské noviny.
Data z prvního pololetí letošního roku ukazují, že ani letos si oproti slibu vlády učitelé zatím nepolepšili o zmiňovaných 15 procent. Z nich mělo jít deset procent do základních platů, zbylých pět na prémie a další pohyblivé složky. Celkové navýšení se zatím pohybuje kolem jedenácti procent. Podle šéfa školských odborů Františka Dobšíka část nevyplacených peněz drží ředitelé škol, část mají zřizovatelé.
Celý text naleznete zde
7 komentářů:
To každý učitel zná. Má s tím mnohaletou zkušenost.
"I kdyby vláda přidala učitelům, nemusí to nic znamenat. Data ukazují, že peníze navíc k nim často nedoputují"
No to je překvapení!!! A proč si myslíte, že odbory trvaly na 10 % do tarifů? Podle mne jedinou cestou, jak přinutit ty nahoře poslat těch 5 % navíc opravdu do škol, kdyby to tedy náhodou v PS prošlo, je schválit zárověň navýšení třídnických a specializačních příplatků. Jinak ty peníze zase skončí bůhvíkde.
Že by to byl argument, proč nepřidávat?
(To byla jen hloupá otázka.)
Pane Bartáku, trefa do černého.
Proč tady pořád píšu, že musí jít zatím vše do tarifů a někteří tady pořád obhajují jakási procenta do odměn? Kdo si tady ještě naivně myslí, že peníze do odměn dostanou opravdu učitelé, kteří si je ne/zaslouží?
PROBUĎTE SE, MILÍ KOLEGOVÉ, A NEVĚŘTE VIRTUÁLNÍM SLIBŮM.
Co neuvidíte černé na bílém na svém výplatním lístku, v peněžence nenajdete, i když Vám o tom bude pan ministr vyprávět, že jste to dostali.
"Podle šéfa školských odborů Františka Dobšíka část nevyplacených peněz drží ředitelé škol, část mají zřizovatelé."
Nerozporuji, že to tak je. Jen by mě zajímalo, jak je to právně možné. Umíte mi někdo vysvětlit, jak se dají "držet" účelově vázané mzdové prostředky? Nějak se oficiálně provede změna účelu? Fakt tomu nerozumím.
Pane Petře, podle mě nikdo nic nikde nedrží, peníze, které nedoputovaly na vyšší platy, byly vyplaceny asistentům pedagoga (spolkla je tzv. inkluze, se kterou se v tak olbřímím rozměru vůbec nepočítalo) či za navýšené výkony na 1. i 2. stupni ZŠ, příp. v MŠ, nebo je pohltily vyšší tarifní platy pro učitele, kteří postoupili do vyšších tarifních stupňů za odsloužená léta.
Podle mě je to jen prostá matematika. S některými věcmi se na ministerstvu asi neumí počítat.
A jak tady čtu, tak si mnozí z Vás vůbec nestěžují, že by nedostávali odměny či vyšší příplatky za třídnictví nebo za vedení aj.
Nejhůře jsou na tom pouze Zlínský a Karlovarský kraj. Všude jinde 5 % do nadtarifů školám doputovalo. V Praze učitelům přidávají na odměny ze svých rozpočtů ještě jednotlivé magistráty. Tak pak si můžete přát, aby do tarifů šla jen část a zbytek do odměn. Ale my na periferii víme své. Ani s lupou ty odměny na výplatních lístcích nenajdeme, natož pak aby se nám urodily v peněženkách!
"Nejhůře jsou na tom pouze Zlínský a Karlovarský kraj. Všude jinde 5 % do nadtarifů školám doputovalo."
Tak to tedy nedoputovalo, vyplývá to ze srovnání průměrných platů ve školství za první pololetí letošního roku s rokem minulým. Nárůst činí něco přes 11 %, a to kdoví jestli do toho ještě nejsou započítány ony Vámi zmiňované peníze, které v Praze přihodily magistráty.
Okomentovat