Podniky potřebují kvůli nastupující digitalizaci a robotizaci více kvalifikovaných zaměstnanců, kteří jsou schopni přizpůsobit se novým požadavkům, jež na ně zaměstnavatelé kladou. Tuzemské školy v tomto směru podle úspěšných domácích podnikatelů zaspaly dobu. „V českém školství bohužel není vidět žádný náznak odklonu od původního rakouskouherského modelu. V budoucnu to ale nepůjde bez toho, aby lidé byli flexibilní,“ domnívá se majitel skupiny Wikov Industry Martin Wichterle, jehož firma vyrábějící převodovky se s nedostatkem lidí, podobně jako jiné podniky, potýká již řadu let. Wichterle byl hostem debaty Hospodářských novin ke 30 letům svobodného podnikání.
Nereformované školství je však jen jednou z příčin, proč firmám chybí lidé. Už několik let po sobě se zvyšuje počet pracovníků ve veřejném sektoru. Za posledních pět let jejich počet stoupl téměř o třicet tisíc... „Zásadní je změnit celé řízení státu. Musíme se zamyslet, jestli jsou lidé zaměstnaní efektivně a jestli nepracují na něčem, co nám ve výsledku komplikuje život,“ míní zakladatelka největšího českého prodejce koupelen, společnosti Siko, Jaroslava Valová.
Celý text naleznete zde
3 komentářů:
A co udělali páni podnikatelé pro české školství v minulých letech? Tleskali úsporným opatřením ve školství a teď se diví. Navíc nemají o školství pojem.Nemají schopné absolventy, protože se ve školách neučí ale jen tzv. motivuje a neúspěšně. Pokud budou oni motivovat své zaměstnance výší platu, tak se i flexibilita najde. Pokud pracující je na tom stejně a někdy i hůř než nepracující, pak se není čemu divit.
musejí se chovat tržně
Nedostatek pracovníků nesouvisí jen se školstvím. Do důchodu odcházejí ročníky o síle 150 až 170 tisíc a na pracovní trh nastupují ročníky o síle kolem 90 tisíc. To přece musí být někde znát.
Okomentovat