V některých zemích stávkují učitelé výrazně razantněji než učitelé v Česku. V Polsku, Kanadě či Izraeli už stávkovali týdny a v Řecku dokonce měsíce. Reakce veřejnosti bývají i v cizině smíšené. Shodou okolností ve stejný den jako v Česku stávkovali i učitelé v Nizozemsku a Chorvatsku. Reportáž přináší iDNES.
Kolem 2000 členů chorvatských školských odborů se sešlo na demonstraci v centru metropole Záhřebu. Akce je součástí série stávek, jež se postupně konaly v jednotlivých župách. Ve středu výuku přerušily základní a střední školy a také fakulty v celé zemi. Pracovníci v chorvatském školství žádají zvýšení platů.
Letos v dubnu stávkovali dva a půl týdne učitelé v Polsku. Volali po vyšších platech, demisi ministryně školství a konkrétním řešení celkových neduhů vzdělávacího systému. Ve své době největší odborový protest učitelů v severní Americe otřásl v roce 1997 kanadskou provincií Ontario. V říjnu a listopadu tam stávkovalo 126 000 učitelů. Řada rodičů je zpočátku podporovala, později je ale zneklidňovalo, kolik toho jejich děti zameškají. Učitelé se do práce vrátili 10. listopadu po 14 dnech stávky.
Celý text naleznete zde
3 komentářů:
Hlavně to nenechte číst Dobšíka, nebo se úplně vyděsí! že by se stávkovalo víc než den a víc než desetina učitelů? Vždyť to je pro něho úplná anarchie!
Zrovna ve středu stávkovalo 4000 škol v Nizozemí v jednodenní stávce s naprosto podobnými požadavky. Stávka je v demokratické společnosti naprosto běžná věc, která mnohdy posune věci dopředu. A že se to nepovedlo 100%? Třeba to příště bude v rozmezí 90-100%. Jinak "chybami se člověk učí" (ve školství to známe jako učení s chybou).
pokud učitel na západě legálně stávkuJE běží mu 100% mzdy a je vpohodě,v chudších zemích třeba jen 60% ale nemusí po dobu stávky platit inkaso,v některých zemích doplácí odbory do plného platu zatímco u nás KULOVY
Okomentovat