Učitelé ve středu stávkovali. Tvrdí, že nejsou dostatečně ohodnoceni. Ministr školství Robert Plaga (ANO) oponuje, že k protestu není důvod, protože jsou na tom čím dál lépe. Z mezinárodního srovnání vyplývá, že ačkoliv se situace pedagogů v uplynulých letech mírně zlepšila, jejich platy stále patří v rámci ekonomicky nejvyspělejších zemí světa dlouhodobě k nejnižším. „Zásadně jsme se z posledního místa srovnání se zeměmi OECD a Evropské unie neposunuli,” řekl serveru iROZHLAS.cz Daniel Münich, ředitel think-tanku IDEA.
Daniel Münich (cerge-ei.cz) |
Průměr zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) přitom dosahoval 91 procent, u 22 zemí Evropské unie, z nichž byla data k dispozici, to pak bylo dokonce 93 procent. Češi tak zastávali vůbec nejhorší pozici ze všech srovnávaných zemí.
Data ministerstva práce a sociálních věcí ukazují, že v prvním pololetí letošního roku byl medián hrubé mzdy 37 509 korun, tedy o 2500 korun víc. V této částce nejsou zahrnuty například vánoční odměny či třinácté platy, pokud škola tyto odměny vyplácí. Pedagogové si tedy sice v posledním roce polepšili, v mezinárodním srovnání však podle Münicha zůstávají na posledním místě. Mírné zlepšení je navíc podle něj především důsledkem celkového růstu platů, způsobeného příznivou ekonomickou situací.
Celý text naleznete zde
3 komentářů:
To slyšíme už asi po padesáté!!
My to slyšíme a zároveň vidíme. Ale pan ministr to nechce slyšet ani vidět! On stále věří svým vlastním bludům, ve kterých žije, a neustále nás a hlavně veřejnost přesvědčuje, že to my jsme slepí, když ty jím deklarované částky na svých výplatních lístcích opravdu, ale opravdu! nenacházíme.
Prosím toho, kdo letos dostává plat nad 40 000,- Kč a je řadový kantor, aby se tu ozval, že existuje. A hlavně není před smrtí, ale v nejlepších letech, a tento plat bere za základní úvazek, ne za přesčasy.
Okomentovat