Ředitelé dnes nemají čas chodit na hospitace do tříd a radit učitelům, jak zlepšit výuku, nebo bádat nad tím, jestli je lepší učit děti matematiku tradičně, nebo alternativními metodami. Místo toho tráví čas vyplňováním tabulek nebo podepisováním faktur. Hrne se na ně tolik administrativy, že jim nezbývá čas na to, aby školu opravdu vedli. Například ředitelce pražského Gymnázia Nad Štolou Renatě Schejbalové zabere administrativa kolem třiceti procent pracovní doby, stejnou dobu stráví nad hlídáním rozpočtu. „Pokud do školy kupuji něco nového, musím podepsat každou fakturu. Než se koupí třeba balík toaletního papíru, vyžaduje to čtyři moje podpisy,“ popisuje Schejbalová v reportáži Hospodářských novin.
Renata Schejbalová (repro ČT) |
Zmíněné Gymnázium Nad Štolou navštěvuje devět set dětí a škola má téměř sto zaměstnanců. Schejbalové se vším pomáhají jedna hospodářka, sekretářka a administrativní pracovnice, která pracuje na půl úvazku. Na víc nepedagogických pracovníků, kteří by s chodem školy pomohli, škola nemá peníze. Navíc je jich nedostatek a těžko se shánějí. V ideálním případě by škola měla mít ekonoma, zástupce ředitele, který by se chodem školy také zabýval, nebo administrativní pracovníky.
V přilákání nových ředitelů by mohlo pomoci i to, kdyby byli náležitě zaplaceni, je přesvědčena ředitelka Schejbalová. Sama bere přibližně o deset procent více než učitelé. „Pokud jde o plat, já v Praze říkám, že ředitel školy má plat lepší sekretářky,“ říká.
Celý text naleznete v Hospodářských novinách
5 komentářů:
No a většina úředníků na úřadě nám ty peníze závidí. Když přijde na odměny, tak naši radní říkají: "Za co je chtějí, když nic nedělají."
Úředníci ať si trhnou. Pronikání šimlovské úředničiny do vzdělávání je jedním z největších problémů současného školství.
vzpomněl jsem si na kamaráda, co s námi chodí do sauny,tělocvikář,před mikulášským víkendem 89 odjel se školním družstvem na turnaj a když se v pondělí vrátil do školy zjistil,že v pátek odvolali ředitelku a ho,jako jediného chlapa na škole, zvolili ředitelem,letos oslaví šedesátiny a 30 let ředitelování....
"jedním z největších problémů současného školství", který odebírá učitelům a ředitelům zbytečně většinu energie , kterou by měli věnovat výuce. Tato obrovská byrokracie je zhoubou nejen ve školství.
ředitelé si bedlivě hlídají aby to do penze doklepli,školy jsou mužůprosté,konkurence nežádoucí
Okomentovat