„Přes padesát procent Američanů věří, že 9/11 se neodehrálo podle oficiální verze. Tomu, že jsme nepřistáli na Měsíci, věří 24 procent obyvatel USA. Mám za to, že konspirační teorie vysvětlují mnohé výsledky voleb. Clintonová byla satanistka, ještěr z budoucna, Obama kryptomuslim, Michelle Obamová zase muž v převleku. Úsměvné? A co naše Benešovy dekrety, které nám měla vzít tu Lisabonská smlouva (Klaus), tu Schwarzenberg (Zeman), nacisté a bilderbergové,“ píše Tomáš Sedláček v Hospodářských novinách.
Tomáš Sedláček (vláda.cz) |
S rostoucím vzděláním tendence věřit konspiracím klesá. Co je ovšem pozoruhodné, je to, že naopak u lidí, kteří mají nízkou důvěru ve vládu, s vyšším vzděláním stoupá tendence věřit prokonzervativním konspiracím (zjistila studie publikovaná v American Journal of Political Science v roce 2015). Podobný efekt mimochodem platí i u tolerance: politolog Ivan Krastev si všímá, že lidé s vyšším vzděláním jsou tolerantnější v otázkách rasových a náboženských, ale méně tolerantní v otázkách politických (vzdělání nemá vždy nutně jen pozitivní roli).
Zkrátka, konspirační teorie nás ovlivňují víc, než si naše vědecká doba připouští. Podle některých výzkumů až 70 procent respondentů věří tomu, že na astrologii něco je. Jen si vezměte, jak se se svým znamením identifikují i jinak velice vzdělání lidé (respektive ti vzdělanější věří na ascendenty, aby to znělo komplikovaněji/sofistikovaněji)...
Obecně sdílená víra náboženského osudu (někdo to tu řídí) je kompenzována tím, že nás řídí tajné spolky, nebo rovnou hvězdy. Hlavně nežít v představě, že si to tu - skrze volby a veřejný diskurz - řídíme sami.
Celý text naleznete zde
1 komentářů:
cōnspīrātiō f ( genitivní cōnspīrātiōnis ); třetí skloňování
jednomyslnost (shoda)
přeneseně pak také spiknutí
Okomentovat