"Typické české dítě dostává od svých rodičů kapesné kolem pětistovky měsíčně. Tři čtvrtiny dětí si měsíčně přijdou na částku vyšší než 250 korun, čtyři procenta dětí se těší měsíčně z vysoce nadprůměrného kapesného patnáct set korun a více," říká v reportáži deníku Aktuálně Ondřej Hák, ředitel produktů a rozvoje jedné z tuzemských bank. Banka si nechala udělat průzkum na téma rodinné finance a z něj dál vyplynulo, že zhruba polovina rodičů vnímá kapesné jako důležitý nástroj k tomu, jak naučit děti hospodařit s penězi.
Pokud nastane situace, že dítě závidí spolužákovi vyšší kapesné, je to podle psychologa Dalibora Špoka důležitá životní lekce, před kterou nesmíme chtít dítě "ochránit". "Musí se naučit, že existují lidé, kteří jsou bohatší nebo chudší nebo kteří jiným způsobem nebo nerozumně utrácejí nebo kteří mají jiné hodnoty a jiný přístup k výchově dětí," říká Špok.
Měsíční částku by tedy nezvyšoval jen proto, že nějaký kamarád má více. "Odolávat neustálému sociálnímu srovnávání je koneckonců jedna z nejdůležitějších životních kompetencí, stejně jako naučit se, že peníze nejsou v životě rozhodujícím faktorem štěstí," dodává psycholog.
Celý text naleznete zde
0 komentářů:
Okomentovat