„Od útlého věku vidí, že si člověk může snadno půjčit na cokoliv – od mobilního telefonu přes pračku až na vánoční dárky – a že na takovém chování není nic špatného,“ upozorňuje Nicole Emrová z krizového centra Theia, které se zaměřuje i na finanční gramotnost ve školách. Tématu se věnují Lidové noviny.
Z průzkumu, který tato společnost provedla mezi žáky od devíti do jedenácti let ve školním roce 2018/2019, vyplynulo, že polovina z nich si již někdy peníze půjčila. Většinou od sourozenců nebo spolužáků. Od rodičů přitom dostávají kapesné, zpravidla 100 až 200 korun měsíčně.
Zlobit se na nejmladší generaci moc nejde, dospělí pro ni totiž nejsou zrovna zářným příkladem. Podle nejnovějších čísel České bankovní asociace má 60 procent Čechů zkušenost s nákupem na úvěr a z nich 33 procent vykazuje rizikové chování.
Jak s financemi nakládat, by měli děti naučit především rodiče. Jak však vyplynulo z průzkumu Poštovní spořitelny, sedmnáct procent zákonných zástupců míní, že žádné velké vzdělávání v tomto ohledu není potřeba, protože se děti vše naučí samy.
Celý text naleznete v Lidových novinách
0 komentářů:
Okomentovat