Paradoxem situace je nízká prestiž učitele ve společnosti. V každoročním průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se učitel na vysoké a na základní škole pokaždé umístí v první pětici nejváženějších povolání. Přitom si rodiče často stěžují, že učitelé chtějí po jejich dětech nesmysly, nebo jim předhazují volné prázdniny a vyčítají jim, že si odučí svých šest hodin a jdou domů. „To je ten rozdíl mezi psychologií, sociologií a ekonomií. Rozdíl mezi tím, co lidé cítí, co si myslí a co skutečně dělají,“ naráží ekonom zabývající se vzděláváním Daniel Münich z CERGE-EI na fakt, že Češi si váží učitelů jen deklarovaně. Tématem nedostatku učitelů se zabývají Hospodářské noviny.
Münich Účinnosti kampaně příliš nevěří. „Realita by musela odpovídat tvrzení v reklamě. Klamavá reklama by mohla způsobit víc škody než užitku,“ míní.
Ministr školství Robert Plaga se nechal slyšet, že zvyšování platů stačit nebude. Na konferenci Školství 2018 mluvil o tom, že je nutné řešit i nadměrné zahlcování administrativou či změnu rámcových vzdělávacích programů, podle kterých dnes kantoři učí. Jenže zatím nic z toho není v praxi vidět. Na změně náplně hodin se několik let stále pracuje, administrativní zátěž zůstává nezměněná.
Celý text naleznete zde
5 komentářů:
no přece na sš,akorát si ,na rozdíl od nás traktoristů,říkají profesoři...
"traktoristé"...to je dobrý!!!Taky můžeme říkat, že pracujeme v kravíně.
Tedy já si zatím říkala terapeuticky, že jsem "manažerka edukace"...ale moc to nefunguje - hlavně ten plat je stále stejný:-(
Když jsme u těch kampaní... vzpomínáte na zde diskutované televizní spoty "Osobnosti vzpomínají...", nebo jak se to jmenovalo, která měla údajně propagovat dobré učitele? Jak režiséř či scénárista prostě musel zařadit tu pasáž s karikaturou učitele?
Propagace po česku... nebo po eduínsku ;o)
těmi traktoristy jsme byli označováni našimi gymnaziálními kolegy,vpodstatě jimi lomcovala závist.....
Okomentovat