Mladí lidé, kteří vyrůstali v dětském domově, nemají v porovnání s vrstevníky stejné podmínky pro start do nového života. Chybí jim vzory, zkušenosti, mívají problémy v komunikaci a běžné životní situace jsou pro ně překážkou. V čem se obě skupiny liší, zjišťoval speciálně na to zaměřený průzkum pro Nadaci Terezy Maxové dětem.
Terezie Sverdlinová (twitter.com) |
Podíl vysokoškoláků je mezi mladými z dětských domovů výrazně nižší než v obecné populaci, vyplývá ze zmíněného průzkumu. Mnohem častěji nepokračují po základní škole v dalším studiu, a také častěji ukončují vzdělávací proces výučním listem. Dosahují vzdělání zejména v oborech z oblasti služeb, jako jsou gastronomie, hotelnictví, turismus. V průměru dokončují školu o dva roky dřív než ostatní mladí lidé.
Zatímco pro mladé lidi z rodin je nejdůležitější smysluplnost práce, pro mladé z dětských domovů jsou to nejčastěji peníze, zjistil průzkum. Chybí jim finanční jistota a obecně orientace ve finanční realitě. Finanční realita je mladým lidem z dětských domovů vzdálenější, jako finanční rezerva by jim stačilo 6 000 Kč, mladí lidé z rodin jsou v případě finanční rezervy realističtější a uvádějí částku vyšší než 50 000 Kč.
Celý text naleznete zde
1 komentářů:
Děti bez rodin nemají kde vidět vazbu mezi vlastní snahou a výdělkem.
Před časem jsme v práci posílali vánoční dárky dětem do dětského domova. Děti si naporoučely drahé věci, které já bych ani vlastnímu dítěti nekoupil, natož sobě. Samozřejmě, že ty děti za to nemohou, ale náraz na realitu musí pro ně být šokem.
Okomentovat