„Stát tak nějak předpokládá, že si rodiče poradí. A čím mají méně peněz, tím musí být kreativnější a více zapojovat péči příbuzných,“ shrnuje současnou situaci ekonom Filip Pertold z institutu CERGE-EI. Reportáž přináší Deník N.
Vstřícnější jsou soukromé školky a dětské skupiny, které častěji fungují bez ohledu na prázdniny. Zvláště v Praze pořádají různé tematické týdny nebo pětidenní příměstské tábory, takže si rodiče mohou zaplatit jen tu část prázdnin, na kterou budou potřebovat hlídání. V takovém případě si ale musí připravit i odpovídající obnos.
Pokud potřebují rodiče pohlídat dítě déle než týden a mají omezený rozpočet, například dva tisíce korun měsíčně, ve většině soukromých školek nepochodí. „Mimo velká města jsou dětské skupiny i soukromé hlídání levnější. Ale zmíněný rozpočet je stále velice nízký. Je to v podstatě sto korun za pracovní den. Nedovedu si představit, co by se za takovou částku dalo zajistit v nestátním zařízení,“ uvádí Ilona Kleníková, mluvčí organizace Aperio, která se zaměřuje na poradenství rodičům... Připomíná, že u soukromého hlídání se běžně platí 100 až 150 korun za hodinu.
Celý text naleznete zde
3 komentářů:
9 týdnů letních prázdnin=přežitek z dob marie terezie,kdy se děti musely věnovati polním pracem,připočteme li prázdniny moderní doby: podzimní,vánoční,pololetní,jarní,velikonoční,několikeré ředitelské volno máme zde další měsíc navíc.....
pokud se něco radikálně nezmění,múžeme si o konkurenceschopnosti národa nechat zdát....
výkonnost a efektivita -to je 21. století,školní rok jest potřeba rozdělit na trimestry mezi kterými budou dva,dva,tři týdny prázdnin-vánoční,velokonoční,letní,které buddou využity k aktivitám typu sportovní kurzy-plavání,lyžák,vodák...,které budou provozovat mimoškolní subjekty,ve škole se bude během školního roku pouze učit
ad laimes:
Dvě poznámky:
1) prázdniny za problémy současného školství nemohou a jejich omezení rozhodně nic nevyřeší
2) škola (a zejména ta základní) má rozvíjet všechny složky žákovy osobnosti. Tím, že uděláme ze školy pouze "nalejvárnu", žákům neprospějeme, naopak.
nekde o omezení dnů volna ale o likvidaci dnů flákacích
Okomentovat