Čtyřletý Prokop trpí autismem a s tím spojenou sebeagresí. Díky terapii se ale z donedávna nemluvného dítěte stává běžný chlapec ze školky. „Letí jako raketa, má svoji znakovou řeč, dorozumíme se,“ říká v reportáži Lidových novin jeho maminka Alexandra Hroncová. Věří, že nemoc, jejíž nositelé žijí ve svém světě – jakoby za sklem, za pomoci speciální léčby zvládnou a syn se naučí mluvit. Prokopovi pomáhá aplikovaná behaviorální analýza, takzvaná ABA terapie.
U autismu jde o jedinou známou léčebnou metodu, jejíž výsledky jsou podložené vědeckými důkazy. Má ale jeden háček – je finančně náročná a zdravotní pojišťovny ji neproplácejí. Ministerstvo práce a sociálních věcí tvrdí, že jde o zdravotní péči, a tudíž ji nelze hradit jako sociální službu. A ministerstvo zdravotnictví zase upozorňuje, že ji neposkytují zdravotníci, a proto ji nelze proplácet ani ze zdravotního pojištění.
„Je to Hlava 22 v krystalické podobě, sociálně-zdravotní žumpa,“ říká Prokopova maminka s odkazem na stejnojmenný bestseller Josepha Hellera, který popisuje absurdní válečné regule.
Hodina terapie stojí 750 korun, měsíčně to je asi 20 tisíc.
I když počty dětí s autismem v posledních letech strmě rostou, jejich rodiče stále musejí bojovat o to, aby český stát konečně uznal jejich práva na specializovanou péči. Času nemají nazbyt. ABA terapie totiž dokáže nejvíce pomoci u dětí do šesti let, kdy mají největší potenciál k učení.
Celý text naleznete v Lidových novinách
0 komentářů:
Okomentovat