Je jedenáct hodin dopoledne a v pražském showroomu jednoho z největších prodejců elektroniky je na dvacet dětí. V té době by přitom měly sedět v lavicích, místo toho ale hrají na počítačích akční hry nebo si u konzolí vybírají svůj oblíbený fotbalový tým. Záškoláků není výrazně více než v minulosti, jen se jejich způsob „zatahování“ hodin mění. Reportáž přináší iDNES.
V jakémkoli druhu záškoláctví hrají důležitou roli rodiče a situace se řeší také s Orgánem sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD). Neomluvené hodiny poslední tři roky sleduje i Česká školní inspekce. Jde ale o širší pojem, než se na první pohled zdá, protože zahrnuje i takzvané skryté záškoláctví. V něm rodiče děti ve škole omluví, ale pouze formálně.
„Je tedy ze strany škol těžko prokazatelný a nemůžeme ho proto vypočítat. Máme k dispozici údaje týkající se pouze neomluvených absencí žáků hodnocených ZŠ, které jsme navštívili,“ říká náměstek ČŠI Ondřej Andrys. Inspektoři v loňském roce navštívili přes 700 škol, což je dostatečný vzorek.
Celý text naleznete zde
0 komentářů:
Okomentovat