Zástupci MŠMT budou v následujících dvou měsících pořádat pro školy ze všech krajů semináře k reformě financování škol. Druhé kolo seminářů bude zaměřeno zejména na správné vyplňování výkazů, na základě kterých budou školám od příštího roku rozdělovány peníze na platy pedagogů. Jedná se už o druhý ročník seminářů, zúčastnit by se mělo zhruba 3600 zástupců mateřských, základních i středních škol.
Již v březnu pak proběhly instruktáže pro pracovníky krajských úřadů a úřadů obcí s rozšířenou působností, kteří zodpovídají za ověřování údajů předávaných (vykazovaných) školami. Zúčastnilo se jich zhruba 250 pracovníků. Tyto instruktáže se soustředily především na údaje z oblasti zaměstnanců a mzdových prostředků, které jsou rozhodné pro stanovení výše PHškoly. V květnu proběhne druhá vlna těchto instruktáží, která se bude soustředit na údaje z výkonových výkazů, které jsou rozhodné pro stanovení výše PHmax. Toto proškolování nepoleví ani během letních měsíců, kdy budou znovu proškolováni ti zaměstnanci krajských úřadů a úřadů obcí s rozšířenou působností, kteří mají problematiku kontroly výkazů rozhodných pro výpočet finančních prostředků pro rok 2020 na starosti.
Dosavadní financování škol nyní funguje tak, že v lednu dostaly kraje rozpis rozpočtu z MŠMT, do března si pak kraje musely stanovit své krajské normativy. Na základě těchto normativů pak kraje rozepsaly rozpočty pro jednotlivé školy. Ředitelé se tak až v dubnu dozvěděli, kolik budou mít peněz na zajištění výuky. Od roku 2020 ale rozpis většiny peněz pro jednotlivé školy provede MŠMT, a to již do konce ledna. Kraje pak tento centrální rozpis pouze doplní o prostředky z krajských normativů. V lednu 2020 budou tedy ředitelé škol znát maximální počet pedagogických i nepedagogických zaměstnanců včetně objemu peněz na platy ve vybraných druzích škol a školních družin.
Na financování reálného objemu výuky a reálné výše tarifních platů pedagogů v mateřských, základních a středních školách, školních družinách a konzervatořích je totiž nový systém založen. Pro jednotlivé obory vzdělání, mateřské školy a družiny je stanoven maximální rozsah vzdělávání hrazený ze státního rozpočtu.
V rámci příprav na zavedení reformy MŠMT již v lednu 2019 rozepsalo krajským úřadům cca 1 miliarda korun na částečné vyrovnání mezikrajových rozdílů v nenárokové složce platu pedagogů. Pro letošní rok bylo také vyčleněno 1,8 miliardy korun pro mateřské školy, zejména na zaplacení překryvů učitelek při výuce a také na nezbytné rozšíření délky provozu. Na období září – prosinec 2019 bude vyhlášen rozvojový program, jehož cílem je dofinancování úvazků pedagogů, které nově vzniknou od 1. září 2019 v souvislosti s připravovanou změnou financování (zejména s dělením tříd). Od ledna 2020 budou tyto intervence již součástí rozpisu peněz školám z úrovně MŠMT.
Další informace naleznete zde
0 komentářů:
Okomentovat