Podle údajů Českého statistického úřadu přibývá v tuzemsku ekonomicky aktivních lidí ve věku 60 let a víc; v roce 2017 jich bylo skoro 439 tisíc. Pro srovnání: v roce 1993 pracovalo v seniorském věku 174 tisíc osob. Důvodů, proč číslo roste, je několik. Ten nejdůležitější je, že populace stárne. Trh práce však seniory potřebuje čím dál více – i proto, že mladí se na jejich místa nehrnou. Stárnou například sborovny – na základních školách je 40 procentům kantorů více než 50 let. Venkovským lékařům je v průměru pětašedesát let. Reportáž přinášejí Lidové noviny.
„Při generační obměně je nutné vzít v potaz strukturu žáků a studentů, zejména středních škol, která výrazným způsobem ovlivňuje jejich budoucí profesní zaměření,“ dodal Dostálek. Podle Víta Jáska z Unie zaměstnavatelských svazů mají na deváťáky, kteří se rozhodují, čím se budou jednou živit, zásadní vliv samozřejmě rodiče. A většina z nich vidí svého potomka ideálně v teplé a čisté kanceláři. Těžké stavební profese, truhlařina či řeznická profese tedy zatím nemají dobrou perspektivu.
Celý text naleznete v Lidových novinách
1 komentářů:
1/předdůchodce 55+ drží hubu a krok a modlí se, aby vydržel do důchodu
2/dočká li se důchodu je zarhnován prac nabídkami nejen na částečný ,ale i celý úvazek-z trpěného se stává žádaným (sousedka oslavila 80 a opět učí)
3/mlaďoch který obejde školy a nevezmou ho,na nic nečeká a stěhuje se do prahy.lde se uváže hypoškou a už se do rodné vísky nevrátí
4/mlaďoch generace Z má parametry Z = 1/za nikoho nemaká 2/za svou práci chci být patřičně ohodnocen 3/chce mít volnost rozhodování 4/chce se profesně posouvat,pokud se neposune odchází jinak (posune se posouvat jinam)
neboli mlaďoch generace Z je v dnešním školství nezaměstnatelný
4/střeďocha, který se z prahy vrátí,žádný ředitel nezaměstná
Okomentovat