„Vedení kraje musí respektovat trh práce v daném kraji. Existují firmy, které mají své požadavky, a vzdělávací systém by měl respektovat to, co potřebuje trh práce. V reakci na náš návrh zaznívá, že musíme vychovávat lidi k obecnému, flexibilnímu vzdělávání, které umožní se přizpůsobit. Proti tomu nic nemám, ale od toho máme celoživotní vzdělávání. Nemůžeme dospět do situace, že budeme připravovat lidi pro trh práce za deset patnáct let a nerespektovat potřeby trhu práce v daný okamžik. Musíme respektovat také to – a to už děláme –, že celoživotní vzdělávání bude připravovat lidi i pro budoucí nabídku práce v rámci krajů. To je klíčové,“ říká hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák v rozhovoru pro Deník N.
Ivo Vondrák (psp.cz) |
Celoživotním vzděláváním myslíte dodatečná školení?
Jsou to školení, doškolovací kurzy… Do toho se mohou zapojit i veřejné školy, nejen firmy. Dneska už každá firma běžně reflektuje, že dochází ke změně toho, co potřebuje ve své výrobě, výzkumu, vývoji. A o tom to je. Nechceme omezit, co kdo má studovat, ale musíme mít finální pravomoc rozhodovat, aby nedocházelo k excesům. Pravdou je, že nám chybí lidé v některých profesích. My se ztotožňujeme s tím, že to vyřešíme dovážením pracovní síly ze zahraničí. Myslím ale, že je to velmi rizikový faktor a rozhodně by neměl být dominující. Je špatné saturovat trh práce dovozem pracovní síly.
Je vůbec správné dát krajům do rukou moc rozhodovat o oborech a počtech přijatých? Nemají kraje jako zřizovatelé spíš poskytovat technickou podporu?
Kraje jsou zřizovatelé. Vysoké školy zase zřizuje ministerstvo školství, a to jim také dává peníze podle toho, jak chce ministerstvo, nikoliv vysoké školy. Divím se, že to někomu vadí. Zřizovatel má přece právo rozhodnout, komu ty peníze směřovat a komu nikoliv. Je omyl myslet si, že to chceme zneužívat. Jde o to, mít pojistku, aby nedošlo k případnému zneužití ze strany ředitelů škol.
Celý rozhovor naleznete zde
0 komentářů:
Okomentovat