„Letos jsme zaznamenali především vysoký zájem o rediagnostiku žáků, kteří se hlásí na víceletá gymnázia. Je to dost zarážející, neboť právě tento typ školy klade na žáky zvýšené studijní nároky. Někteří rodiče pro ně už dopředu žádají úlevy, jako by ani nechtěli spolu s dětmi hledat způsob, jak zlepšit výsledky školní činnosti, ale spíš způsob, jak omluvit, že to nejde. Lenost a nevychovanost se snaží zakrýt poruchou pozornosti (ADD nebo ADHD) a výukové nedostatky poruchami učení,“ říká v reportáži Lidových novin Galina Jarolímková, ředitelka Pedagogickopsychologické poradny pro Prahu 1, 2 a 4.
Galina Jarolímková (repro Televize Seznam) |
I školní psycholožka Kateřina Fořtová ze ZŠ Kunratice mluví o tom, že během posledních několika let vnímá u některých rodičů snahu o to, aby jejich potomci za každou cenu uspěli u přijímacího řízení na víceletá gymnázia...
Zdá se, že v poslední době je vztah rodičů a školních zařízení poněkud vyhrocenější. Potvrzuje to i psycholožka Kateřina Fořtová: „Netroufám si obšírněji hodnotit, proč tomu tak je, ale příčin bude jistě víc. Míra agresivity některých rodičů souvisí i s aktuální úrovní kultivovanosti ve veřejném prostoru, prestiž učitelského povolání je nevalná a část rodičů pravděpodobně začala s nástupem „nové doby“ vnímat školu jako komerční servis ve smyslu požaduji službu a mám nárok dostat ji „ušitou na míru“.
Celý text naleznete v Lidových novinách
0 komentářů:
Okomentovat