„Jsem přesvědčen, že matematika jako jazyk logiky je potřebná nejen v oborech přírodovědných a technických. Její aparát je ku prospěchu všude, formuje strukturované a abstraktní myšlení a lze ji použít kdykoli k popisu reálného světa. Dovolím si citovat na podporu tohoto pohledu významného fyzika Richarda P. Feynmana, který ve své knize O povaze fyzikálních zákonů píše: ´Matematika je nejpříhodnější způsob popisu přírody, daleko efektivnější než jakýkoli způsob vyjádřit přírodu filozofickými principy nebo mechanickou zkušeností,´" píše Jiří Zíka v Hospodářských novinách.
Jiří Zíka (repro DVTV) |
Zíka mimo jiné píše:
Dnes, kdy je matematika alternativou ke zkoušce z cizího jazyka, neexistuje dostatečná externí motivace k jejímu studiu. Povinnou matematiku vnímám proto také jako potřebný mezník, jako překážku soudobého trendu snižování náročnosti. Sama povinnost složit zkoušku však nebude automatickou zárukou potřebného zvýšení matematické gramotnosti.
O to se musí zasadit kvalitní učitelé a celá společnost. Je třeba odmítat často slýchaná tvrzení, že v době internetu a vyhledávačů už není třeba nic vědět, protože se dá všechno vygooglovat. To se sice dá, kde ale pak vezmeme myšlenkový aparát pro smysluplnou interakci nevědomosti na jedné straně s přístupem k mnoha nefiltrovaným útržkům informací na straně druhé?
Celý text naleznete zde
2 komentářů:
Plný souhlas. Průmyslová revoluce 4.0 vyžaduje jistou úroveň znalostí z matematiky, fyziky,...Nelze jinak.
Matematika formuje veškeré myšlení. To abstraktní je nadstavba.
Okomentovat