"Mne i mé kolegy znepokojuje, že zatímco v minulosti jste předpokládali, že absolventi budou schopni praktických úkonů, jako něco vyříznout, teď už to neplatí," uvedl nedávno ve vysílání britské BBC profesor chirurgie Roger Kneebone z Královské univerzity v Londýně. Deník Aktuálně se rozhodl oslovit české chirurgy a zjistit, zda je jejich zkušenost se současnou generací mladých lékařů podobná. Ukázalo se, že nepříznivý trend řada z nich potvrzuje. Nešikovnosti studentů si někteří všímají už v rámci výuky.
Zdeněk Krška (chirurgie.cz) |
Všichni oslovení lékaři se nicméně shodují v tom, že kvůli roli, jakou v jejich dětství hrají mobilní telefony a počítače, budou v budoucnu mladí lékaři ještě méně zruční než dnes. Podle Kršky se to navíc nevztahuje jen na medicínské obory. "Když dneska mluvím se svými kamarády truhláři, tak si stěžují na totéž. Učni se jim běžně poraní nožem nebo i jiným běžným nástrojem, a to i ve chvílích, kdy od nich nic složitého nechtějí. Takže to není jen problém chirurgie, to je problém všech manuálních oborů," říká.
Jediným řešením je podle něj snaha vést děti k procvičování jemné motoriky, a to jak doma, tak na základních a středních školách.
Celý text naleznete zde
4 komentářů:
To platí už řadu let. Konečně si toho někdo všímá a dokonce to veřejně říká.
Děti si hrají místo s míčem s mobilem, Ve školách místo pokusů čučí na moderní metodu - video. Pravítko a kružítko používá málokdo, místo toho zápasí s rovnicemi a geometrií na PC. Najednou se všichni odborníci diví.
Tam kde dřív bylplácek dnes parkují auta. Učitel musí papírovat a ne chystat pokus. A chtít po dětech, aby něco dělali rukama je dnes trestné a hraničí s týráním. A který učitel na to má trpělivost. Když mladý inspektor ani ředitel to neocení.
To je jenom začátek.
Treba v te budoucnosti, kterou nezname, postaci vyfotit pacienta mobilem a odoperuje to robot... Tak proc se vracet do praveku.
Na řadě jsou nešikovní policisté, piloti, soudci, politici, predikční modeláři a v neposlední řadě i řemeslníci.
Okomentovat