„Zpráva Českého statistického úřadu o vývoji na trhu práce v loňském roce překypuje superlativy. Ve stejném duchu se nesou i výsledky růstu mezd a platů. I tady bylo všechno top a jediné srovnání je prý možné jen s předkrizovým rokem 2008. A z této krásné, sluncem zalité zprávy o situaci pracovního trhu jak černý flek vyčnívá věta ´Muži mají značně vyšší mzdovou úroveň: ve 4. čtvrtletí 2018 byl mediánová mzda žen 26 490 korun, zatímco u mužů byla 31 910 korun, tedy vyšší o 20 procent.´,“ píše Julie Hrstková v Hospodářských novinách.
Julie Hrstková (repro ČT) |
Takže v situaci, kdy se daří v historii nejlépe, si žena v průměru odnese každý měsíc domů o 5420 korun méně, což dělá za rok lehce přes šedesát pět tisíc, což je více než dvě měsíční mediánové mzdy mužů. A pokud má tu smůlu a strávila mnoho let studiem, rozdíl ve mzdě s jejím mužským kolegou bude mít ještě vyšší.
Důvody jsou dlouhodobě známé, a i když se opakují jako kolovrátek, stejně nejsou moc pochopitelné. Ano, muži pracují v oborech, kde se víc platí. Určitě je práce slévače nebo obráběče obtížná. Ovšem kdyby neměl svoji pracovní protistranu v ženské podobě, podstatně hůř placenou ženu třeba na pozici zdravotní sestry, pečovatelky nebo třeba učitelky, asi by dlouho svoji profesi dělat nemohl. Musel by namísto práce třeba hlídat děti - zadarmo.
Celý text naleznete zde
0 komentářů:
Okomentovat