Zatímco před deseti lety fungovalo v hlavním městě 11 soukromých základních škol a před pěti lety to bylo 19, v tomto školním roce jich je už 47. Dohromady vzdělávají přes tři a půl tisíce žáků. Vyplývá to z dat ministerstva školství. Informuje Deník.cz.
Školné v soukromých základkách se obvykle pohybuje kolem deseti tisíc korun měsíčně. Některé nabízejí slevy pro sourozence, jiné stipendijní programy, přesto jde o finančně náročnější záležitost než veřejné školství.
Rozdíl mezi běžnými školami a alternativními je hlavně ve výkladu látky a přístupu k dětem. Ve ScioŠkolách kladou důraz především na rozvoj studijní autonomie. „To znamená, že dětem dáváme možnost volby a současně na ně klademe tak velkou odpovědnost, jakou unesou,“ popsala Veronika Nováková ze společnosti Scio, jež provozuje v Praze pět základních škol.
Nově otevřená škola Vela v Hloubětíně zase vyučuje ve věkově smíšených třídách. Školáci pracují v blocích formou projektů a učí se od sebe navzájem. Některé školy se drží čistě jedné metody, jiné kombinují. „Jestli pozitivní vztah k matematice zprostředkuje Montessori materiál, metoda pana profesora Hejného, metody tradičnější, či jejich kombinace, to už necháme na preferenci a schopnostech dětí,“ uvedlo vedení Hostavické školy Be Open.
Celý text naleznete zde
0 komentářů:
Okomentovat