EDUin: Ministerstvo školství by mělo během příprav Strategie 2030 zůstat stabilní

pátek 8. února 2019 ·

Rozvoj vzdělávací politiky vyžaduje stabilitu nejen během čtyřletého mandátu, nýbrž takovou, která překlenuje jednotlivé vlády. Je-li navíc ministrem školství objektivně schopný člověk, jeho nahrazení politicky „ohebnějším“ kandidátem neprospěje vzdělávací politice. Zejména v době, kdy se připravuje Strategie vzdělávací politiky ČR 2030, kdy se jedná o revizi obsahu vzdělávání, o nutné podpoře učitelů a dalších zásadních krocích, je nezbytné, aby toto proběhlo kompaktně a s porozuměním. EDUin proto ve svém výročním Auditu vzdělávacího systému mezi prvními tématy roku 2019 upozorňuje, že odvolání současného ministra by bylo kontraproduktivní a stvrdilo by nechvalný trend krátké životnosti šéfů resortu a potažmo politiky úřadu.



Robert Plaga systematicky podniká kroky, které vedou ke konsolidaci resortní politiky, prosazuje zpravidla rozumný přístup založený na předchozích šetřeních a zejména naslouchá všem stranám. To znamená, že se stýká s učiteli, řediteli i neziskovými organizacemi a umí hledat kompromisy. Plaga se rovněž postavil proti zhoubné myšlence cut-off skóre, která by měla zpátečnický efekt na české školství, jak EDUin varoval ve své analýze.

Robert Plaga také ustanovil pracovní skupinu pro přípravu Strategie vzdělávací politiky ČR 2030. Ta má nahradit dosavadní strategii 2020 a měla by stanovit rámec, v němž budou připravovány další rozvojové politiky pro kratší plánovací období. Připravovaná strategie se musí opírat o empirická šetření a pojmenovat všechny existující výzvy ve vzdělávání. Naproti nim je posléze třeba postavit koncepční řešení, která povedou ke kvalitnímu a spravedlivému společnému vzdělávání v celé republice.

Audit vzdělávacího systému, který EDUin v lednu vydal, ukazuje na řadu problémů, jako jsou nerovnosti ve vzdělávání, nedostatek investic, rozdíly ve školách mezi regiony nebo nepřipravenost systému na změny na trhu práce. Strategie 2030 by se těmito výzvami měla zabývat, a proto je důležité, aby současné priority resortu zůstaly jednotné nad jejím zodpovědným sepsáním. Kvalitně sestavená pracovní skupina, která nyní začala pracovat, by měla své budoucí koncepty a vize sdílet i s širší veřejností a dokument postavit tak, aby byl průběžně sledovatelný. Právě nedostatečné indikátory naplňování současné strategie 2020 byly EDUinem v auditu kritizovány.

Bob Kartous, vedoucí komunikace EDUin, řekl: „Bylo by jistě mnohem příznivější, kdyby byla vzdělávací politika ČR v takovém stavu, aby se dokázala vyrovnat s příchody a odchody ministrů, jak v auditu poukazuje Jiří Nantl. V takové situaci nejsme a pro rok 2019 je jednoznačně jednou z nejdůležitějších priorit, aby nedocházelo ke zbytečným změnám ve vedení. Není k nim objektivní důvod.“


Zdroj: Tisková zpráva EDUin

3 komentářů:

tyrjir řekl(a)...
8. února 2019 v 14:07  

Členové expertní skupiny MŠMT pro Strategii 2030

prof. PhDr. Arnošt Veselý, Ph.D.
(předseda expertní skupiny)

Institut sociologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy

Působí též jako vědecký pracovník Centra pro sociální a ekonomické strategie na téže fakultě. Zabývá se zejména vzdělávací politikou, analýzou a tvorbou veřejné politiky (policy analysis), sociálně-vědní metodologií a výzkumem veřejné správy.
V letech 2012 – 2014 byl členem odborné oponentní rady pro přípravu aktuálně účinné Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2020. V roce 2017 byl členem nezávislého expertního týmu pro vyhodnocení naplňování Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2020 v polovině její účinnosti.

prof. PaedDr. Iva Stuchlíková, CSc.

Katedra pedagogiky a psychologie Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích

Dlouhodobě se věnuje výzkumu profesního rozvoje učitelů, přírodovědnému vzdělávání problematice motivace a emocí. V letech 2008–2016 byla členkou Akreditační komise a předsedala stálé pracovní skupině pro pedagogiku, psychologii a kinantropologii.
V roce 2017 předsedala nezávislému expertnímu týmu pro vyhodnocení naplňování Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2020 v polovině její účinnosti.

Mgr. Daniel Prokop

Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy

Působí jako sociolog, přičemž ve své praxi se soustředí zejména na témata chudoby a její reprodukce, nerovností ve vzdělávání a sociálního vyloučení. V komerční praxi se pak také zabývá mediálním výzkumem a kvantitativní metodikou.

prof. PhDr. Stanislav Štech, CSc.

Katedra psychologie Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy

Ve své profesní praxi se zabývá především pedagogickou psychologií. Od července 2015 působil jako náměstek ministryně školství, mládeže a tělovýchovy ČR Kateřiny Valachové, od června do prosince 2017 pak působil jako ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Ing. Radko Sáblík
Smíchovská střední průmyslová škola

Od roku 1988 pracoval jako učitel odborných předmětů na Smíchovské střední průmyslové škole, kde v rámci programu Phare z fondů EU pomáhal vybudovat nový učební obor Výpočetní technika a stál u zrodu maturitních projektů. Od roku 2002 je až do současnosti na škole i ředitelem, podílí se na zavádění nového oboru Kybernetická bezpečnost.

Mgr. Milena Jabůrková, MA

Svaz průmyslu a dopravy ČR

V minulosti působila jako ředitelka odboru sociálních služeb na Ministerstvu práce a sociálních věcí a rovněž řídila vnější vztahy ve Svazu měst a obcí ČR. V roce 2015 byla zvolena do Představenstva Svazu průmyslu a dopravy a od dubna 2017 je viceprezidentkou SP ČR, kde má na starosti digitální ekonomiku a vzdělávání. Je členkou vedení IBM Central Region (Česká republika a Slovensko). Specializuje se na oblast lidských zdrojů, investic, mezinárodního obchodu a technologického rozvoje.

tyrjir řekl(a)...
8. února 2019 v 14:08  

prof. Ing. Milan Pospíšil, CSc.

Předseda Rady vysokých škol, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze

V letech 2002 - 2007 působil na Fakultě technologie ochrany prostředí VŠCHT Praha ve funkci proděkana pro styk s průmyslem a zahraniční styky a poté jako proděkan pro vědu a výzkum. V letech 2008 – 2011 zastával funkci prorektora pro vědu a výzkum a od roku 2012 je prorektorem pro strategie a rozvoj. Mimo půdu VŠCHT Praha řadu let působil jako místopředseda Rady vysokých škol, které v současné době předsedá.

prof. Ing. Jakub Fischer, Ph.D.

Fakulta informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické v Praze

V letech 2006–2010 byl proděkanem Fakulty informatiky a statistiky pro vědu a výzkum, v období 2010–2018 působil jako prorektor VŠE pro strategii, z toho od roku 2014 jako statutární zástupce rektorky VŠE. Ve své pedagogické, vědeckovýzkumné i publikační činnosti se zaměřuje na oblast sociálně-hospodářské statistiky a národního účetnictví, zejména na problematiku statistického zachycení sociálních, ekonomických a environmentálních jevů a procesů. Je členem Akademického sněmu Akademie věd ČR, v letech 2012–2017 předsedal Radě vysokých škol.

http://www.msmt.cz/ministerstvo/novinar/experti-zahajili-praci-na-priprave-strategie-vzdelavaci

Je tohle opravdu "Kvalitně sestavená pracovní skupina, která nyní začala pracovat, a která by měla své budoucí koncepty a vize sdílet i s širší veřejností a dokument postavit tak, aby byl průběžně sledovatelný." ?

Vidím tam čtyři sociology, vychovatele (pedagogy) a psychology, jednoho zástupce zaměstnavatelů, dva zástupce technických VŠ a jednoho učitele SŠ. Nevidím tam žádného DIDAKTIKA - odborníka na vzdělávací programy, na výukové plány ZŠ a SŠ resp. na předmětové didaktiky (například z NÚV:). Ten jeden SŠ učitel bude, myslím, ostatnimi "aktivisty z okolí ZŠ a SŠ", docela snadno uondán k bůhví čemu...


J.Týř

Radek Sárközi řekl(a)...
8. února 2019 v 18:14  

V pracovní skupině chybí zástupce Pedagogické komory, nejpočetnějšího školského spolku v ČR.

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.