Vědci z Mendelovy univerzity (MENDELU) v Brně se budou zabývat každodenním životem středních odborných škol v bývalém socialistickém Československu. Mají záměr promluvit s desítkami bývalých učitelů, bádat budou i v archivech. Tříletý projekt podpořila Grantová agentura ČR. Dle vedoucího projektu Michala Šimáně z Institutu celoživotního vzdělávání MENDELU se tématu od sametové revoluce v podstatě nevěnovala pozornost. Informují Novinky.cz.
Michal Šimáně (mendelu.cz) |
„O tom, jakým způsobem bylo školství v té době formováno, jakým způsobem učitelé naplňovali režimní požadavky, ovšem téměř 30 let od sametové revoluce mnoho nevíme. Systematický historicko-pedagogický výzkum tohoto období u nás totiž v podstatě neexistuje," uvedl Šimáně.
Celý text naleznete zde
2 komentářů:
Není na to trochu pozdě? Po třiceti letech?
Vidím aktuálnější problém. Znají vědci vůbec každodenní život škol v současnosti?
Výuka matematiky byla náročnější a na vyšší úrovni než dnes. Dnes si nedovolím dát čtvrtletní práci z doby před 30 lety. Pokud opomenu tzv. "výchovné cíle" , povinné IVP jednou měsíčně a komunisticky formulované zadání slovních úloh, povinné připomínky komunistických výročí a buzeraci ze strany soudružky ředitelky, tak to vcelku šlo. Matematika šla učit, v humanitně zaměřených předmětech to bylo mnohem horší. Ty jsem naštěstí neučil. Po třiceti letech se už ale některé nepříjemné věci ztrácejí v mlze a mnohdy si již ani nevzpomenu.
Okomentovat