Usednuvši u stolu, začala číst knihu. Přechodník, jímž je uvozen i tento článek, se v řeči dnes již téměř nepoužívá a zřídka jej lze zahlédnout i v psané podobě. Dosud se je přesto děti učily. Tomu ale bude možná konec. Národní ústav pro vzdělávání, který spadá pod ministerstvo školství, je navrhuje vypustit z učebnic základních škol. Zároveň zvažuje vynechat také skloňování některých zájmen – například jenž, týž, tentýž. Informují Hospodářské noviny.
Olga Kofroňová (repro ČT) |
Navrhovaných změn, na nichž nyní odborníci pracují, je ale víc. Nové učební plány by měly stanovit, co mají děti umět v ročnících, ve kterých často přechází na jiné školy – v třetím a pátém ročníku na prvním stupni a v sedmém a devátém na druhém stupni základních škol.
„Největší změna bude v tom, že budou jasně stanoveny očekávané výsledky učení. Nikoliv to, co má učitel učit, ale co se má žák naučit a co má být hodnoceno, aby to nebylo na každé škole jinak,“ vysvětluje Olga Kofroňová z Národního ústavu pro vzdělávání.
Celý text naleznete zde
1 komentářů:
Skloňování jenž, týž a tentýž a správné používání přechodníků nezvládají ani média. Jestli někdy posloucháte televizní moderátory, museli jste si všimnout, že nikdo z nich neumí ani pořádně skloňovat podstatné jméno peníze (už dávno ne s penězi, nýbrž pouze a jedině nám vnucují všichni do jednoho s penězmi). Asi jsem jako češtinářka prošvihla závažnou změnu ve skloňování tohoto nejpoužívanějšího slova v médiích. Proto už ani nechci dále učit. Pryč od toho.
Okomentovat