„Obědy zdarma zná bohaté Švédsko a Finsko, které jsou známé vysokým zdaněním i životní úrovní… Letos zavádí jídlo zdarma Slovensko, od ledna budou mít bezplatný oběd děti v posledním ročníku mateřských škol, od září pak žáci základních škol,“ píše Julie Hrstková v Hospodářských novinách.
Julie Hrstková (repro ČT) |
Ve všech zemích, jež zavedly jídlo zdarma, nehledě na jejich finanční stav či geografickou polohu platí, že se chtěly pokusit snížit nerovnost mezi dětmi. Výsledkem tohoto opatření je, že na obědy chodí víc dětí než předtím. A i když děti samozřejmě vědí, kdo je bohatý a kdo ne, společný pobyt ve školní jídelně neublíží ani jedné straně. Platí to i pro Českou republiku.
A pro ty, kteří argumentují nesystémovostí a nedostatkem peněz, které budou chybět "potřebnějším", máme jeden návrh. Co třeba něco udělat s jinými "nesystémovými" opatřeními, jako je například jídlo zdarma v nemocnicích, nejlevnější alkohol a kouření ve vyspělém světě či nejnižší daň z příjmů, proti níž stojí jedna z nejvyšších daní z přidané hodnoty?
Celý text naleznete zde
1 komentářů:
"jídlo zdarma v nemocnicích, nejlevnější alkohol a kouření ve vyspělém světě či nejnižší daň z příjmů, proti níž stojí jedna z nejvyšších daní z přidané hodnoty? "
pan babiš vládne dialikticky: rozporem (kompronosem) ek úspor a populismu takže: zrušit jídelny neprojde a plošná platba státem je nejekonomičtější varianta
Okomentovat