„Výročí je pravidelná příležitost psát o něčem, na co bychom si jinak nevzpomněli. Dnes třeba o Wikipedii. 15. ledna 2001 totiž po několikaletých přípravách a pokusech poprvé spustil Jimmy Wales její anglickou verzi. Ta zavedla řadu novinek, předmětem velkých diskusí a kritik byl hlavně princip radikální otevřenosti, tj. také důvěry ve veřejnost. "Wiki" nejenže je zadarmo, bez reklam a k volnému použití, ale stejně zadarmo, a dokonce i bez registrace do ní může každý psát a opravovat, co uzná za vhodné. Kdo má nějakou zkušenost s blogy, se samozřejmě lekne: tohle přece nemůže fungovat,“ píše Jan Sokol v Hospodářských novinách.
I Walesův první spolupracovník Larry Sanger se s ním brzy rozešel a za potlesku odborné veřejnosti založil vlastní Citizendium, kde autoři nejsou anonymní, prověřují se, musí se registrovat a články procházejí odbornou revizí.
Jenže zatímco odborníci přemýšleli, proč Walesův projekt nemůže fungovat, jeho rychle rostoucí komunita anonymních autorů psala a psala, a tak se brzy Wikipedie stala zajímavým zdrojem informací. Dotáhla to až na 300 jazykových verzí, celkem téměř 50 milionů článků, půl miliardy čtenářů a denně asi 60 milionů dotazů, takže její stránky jsou na pátém místě co do návštěvnosti na celém webu. Všechny Wikipedie běží přibližně na 350 serverech a všechno, včetně cca 200 zaměstnanců, se financuje výhradně z dobrovolných darů.
Celý text naleznete zde
0 komentářů:
Okomentovat