"Dvě vzájemně nesouvisející soudní jednání minulý týden ukázala, jakou moc může mít televizní zpravodajství při ovlivňování nálad ve společnosti. Pachatelé v obou případech prohlašovali, že jejich vyhrocené a potažmo společensky nebezpečné jednání bylo stimulováno dojmy, které si odnesli ze sledování reportáží o uprchlících. Oba podlehli strachu z migrační krize," píše Filip Rožánek v Hospodářských novinách.
Filip Rožánek (linkedin.com) |
Důchodce, který dvakrát způsobil srážku osobního vlaku se stromy zjevně patřil do kategorie lidí, jež ve zpravodajství nehledá věcné informace, ale potvrzení vlastního názoru nebo obav... Díval se na zprávy a odnesl si z nich dojem, že české ženy čeká obřízka, znásilňování a nucené manželství.
V případě vydírání ředitelky mateřské školky pachatel z Plzeňského kraje vysvětloval, že „neustále viděl v médiích, jak se sem valí nelegální imigranti, kteří napadají lidi“.
Podobní lidé by rádi chtěli svobodu slova hlavně pro sebe, ale ne pro jiné. A přehlížejí, že sama ústava připouští omezení tohoto práva. Část novinářů při honbě za co nejlákavějším pojetím reportáží zase zapomíná, že s jejich povoláním a vlivem je spojena také odpovědnost. Když se přidá pohodlnost a obratný střih nebo se něco ztratí v překladu při přejímání zahraničních zdrojů, je třaskavina na světě. Lidé, jako jsou dva stíhaní muži, se utvrdí ve svém strachu. A novináři, kteří k tomu přispěli? Pro ty budou jenom další zprávou. Zařazenou mezi alarmující reportáže o migrantech, ve kterých chybí kontext.
Celý text naleznete zde
8 komentářů:
Podobní lidé by rádi chtěli svobodu slova hlavně pro sebe, ale ne pro jiné. -- To pan Rožánek je jinačí kabrňák. Cenzuru chce pro ostatní. ////
Tak reportážím o migrantech chybí kontext? Třeba přehled vítačských neziskovek a jejich štědrých podporovatelů? ////
Oni ti novináři jsou opravdu pěkni filutové. O událostech v Kolíně nad Rýnem (31.12.2015) informovali s týdenním zpožděním. Asi sebecenzura nebo snad cenzura? A nebyl to tehdy jen Kolín nad Rýnem, ale taky Rakousko, Švédsko, Finsko,...
Osmnáctiletá saúdská uprchlice Rahaf Kunúnová v Kanadě poprvé promluvila s médii. V rozhovoru pro australskou televizi odpovídala kromě jiného i na otázky ohledně ženských práv v Saúdské Arábii, píše agentura AP. Kunúnová sama utekla od rodiny kvůli psychickému i fyzickému zneužívání ze strany mužských příbuzných. Kromě toho se zřekla islámu.
„Chtěla jsem uniknout zneužívání a depresi. Chtěla jsem být nezávislá,“ řekla Kunúnová v rozhovoru, „nemohla jsme si vzít člověka, kterého jsem chtěla. Nemohla jsem pracovat bez povolení.“
Ani svědectví lidí nucených žít v islámu někoho nepřesvědčí.
Nejen islám představuje zlo. I ve jménu křesťanství se napáchalo hlavně na ženách dost pekla.
Všechna náboženství se dají ohýbat ve jménu toho, jak to silnějšímu vyhovuje.
Bojím se, že se budu bát abych se nebál. Kotlinka je chráněná svou bezvýznamností a zarputilým izolacionismem. Tedy až na homegrown týpky. Vod nich lze čekat cokoli.
Pane, já ji neurážím. Štěkáte na špatný strom. Marginálního hráče na evropském poli z kotlinky dělají absurdní až extremistické postoje jejich čelních představitelů, podivné kamarádšofty s Čínou, líbání kremlu, držení basy s vé čtverkou, neschopnost domluvit se v Bruselu a úspěšné rozprodání všeho, co za něco stálo, ven. Země je jako její školství. Vize není a jen se ždímá.
Okomentovat