Ve Zlínském kraji je nyní čtyřikrát více studentů na odborných školách než na gymnáziích. Přesto firmám stále scházejí středoškolsky vzdělaní pracovníci. V tomto školním roce studuje maturitní i učební obory na středních odborných školách ve Zlínském kraji celkem 15 587 mladých lidí. Gymnazistů je naproti tomu jen 4 005. A tento poměr by se ve prospěch gymnázií neměl v nejbližších letech měnit. Reportáž ze Zlínského kraje přináší MF DNES.
Petr Gazdík (psp.cz) |
První krok zajistí změna financování škol, po níž už ředitelé nebudou muset brát každého zájemce. „To zvýší tlak na studijní výkon,“ naznačil Gazdík. Školám se tím uleví a mělo by se změnit celkové klima. Dá se totiž předpokládat, že na nich zůstanou především studenti, kteří mají o obor alespoň elementární zájem. To dnes běžné není.
Mnohokrát odložená reforma má s definitivní platností ovlivnit už příští školní rok, a tedy také jarní přijímací zkoušky, ke kterým zamíří letošní deváťáci. I když jde o převratný okamžik, nemá zůstat jen u něj. Navázat má celá řada dalších změn v celém školském systému. Jde o to, aby na jeho konci byl absolvent, který se bude umět učit. A bude počítat s tím, že se bude vzdělávat celý život.
Celý text naleznete v MF DNES
1 comments:
pan kolega zaspal dobu, firmám žádní středoškoláci nechybí,střední segment neboli průmyslováci,kdysi opora socialistických fabrik, ,je dnes vyšachován,jejich práci dělají nižší (bc) vysokoškoláci a montovny potřebují dělníky s nižším středním vzděláním,takže v budoucnu budeme mít dvou a tří leté učební obory a tří a pěti leté vš a to jest vše
Post a Comment