Debata politiků o zpřísnění státních přijímacích zkoušek se dostává do slepé uličky. Podle analýzy ministerstva školství by zavedení nepodkročitelné laťky pro přijetí na maturitní obory mělo za výsledek, že by se na ně nedostaly tisíce dětí. Zhruba 2300 až 3600 žáků by skončilo na učilištích, ale třeba maturitní obory všeobecného vzdělání by z toho zřejmě vyšly bez poskvrny. Analýza vychází z údajů minulých plošných přijímacích zkoušek na střední školy. K tématu se vrací deník Právo.
Ivo Vondrák (psp.cz) |
Neúspěšnost by dopadla zejména na obory zemědělské, zdravotnické, pedagogické, sociální a na hotelnictví a turismus. Celkově by bylo přijato 33 tisíc uchazečů, tedy až o 1900 méně oproti letošku. Nejvíc uchazečů by narazilo u přijímaček na střední odborné učiliště s maturitou a nástavby.
„Především v krajích s vyšší nezaměstnaností a nižší úrovní vzdělanosti by zavedení nepodkročitelné hranice neúspěšnosti mohlo vést k dalšímu prohlubování rozdílů mezi kraji. Největší dopady by mělo v krajích s nízkým socioekonomickým a vzdělanostním zázemím – Ústeckém, Moravskoslezském, Libereckém a Karlovarském,“ stojí v analýze.
Asociace krajů však takový model přijímaček ústy svého garanta pro školství, moravskoslezského hejtmana Iva Vondráka (ANO), odmítá. Podle něj by měla být zkouška jinak sestavena, což znamená, že by zahrnovala jen jeden test obsahující úlohy z češtiny i matematiky.
Celý text naleznete v deníku Právo
0 komentářů:
Okomentovat