„Aby si voliči opět víc oblíbili liberální demokracii, musí elity přestat být zahleděné do sebe a hledat způsob, jak tento politický systém uzpůsobit technologickému 21. století,“ píše v Hospodářských novinách Martin Ehl.
Martin Ehl (twitter.com) |
Růst nerovnosti v různých podobách se stal jednou z věcí, která v milionech lidí vyvolala dojem, že dosavadní podoba liberální demokracie nefunguje a nepřináší spravedlnost a prosperitu. „Nerovnost s sebou přináší známé politické následky, společnosti jsou méně soudržné. Zvětšuje se pravděpodobnost, že se k moci dostanou lidé jako Putin nebo Trump a vytvoří se vláda oligarchie, která se stane normou,“ řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny americký historik Timothy Snyder.
I Snyder upozornil na to, o čem čím dál hlasitěji hovoří i další kritici současného stavu demokracie: k jejímu oslabování přispívá rozvoj internetu. Lidé žijící ve virtuálním světě ve svých omezených názorových bublinách jsou méně a méně ochotni tolerovat jiné názory, neřkuli aby se snažili ty svoje s těmi ostatními skloubit, aby tak mohl vzniknout kompromis, který je základem demokratické politiky.
Přitom zastánci internetu a sociálních sítí se kdysi dušovali, že jde naopak o nástroj, který může a má demokracii pomoci. Podobně jako v éře první globalizace v druhé polovině 19. století, která bohužel vyvrcholila první světovou válkou, se nyní blížíme k neodvratnému: regulaci internetových monopolů. Tehdy se začaly regulovat průmyslové podniky a potom banky, ale pozdě na to, aby to zabránilo první světové válce a velké hospodářské krizi, jejímž následkem byla druhá světová válka.
Celý text naleznete zde
7 komentářů:
receptem na nerovnost jest pouze komunismus a receptem na intenet totalitní kontrola státu
Recepty na nerovnost ani na internet nefungují. ////
Ani za komunismu nebyla rovnost. ////
Proti internetu by pomohlo pouze úplné zrušení, a to není možné, protože firmy už si na internet zvykly a potřebují ho pro svoje fungování. Jakoukoli státní kontrolu uživatelé časem obejdou. ////
AŤ ŽIJE A VZKVÉTÁ NEOLIBERALISMUS A LIBERÁLNÍ DEMOKRACIE!
ALE BEZ CENZURY A JEN ZA TO, CO SI JEHO ZASTÁNCI VYDĚLALI SVOU POCTIVOU PRACÍ.
A ještě bych dodal: na území, které PATŘÍ liberálním demokratům a ne někomu úplně jinému. ////
Můj dodatek, stejně jako požadavky pana Týře, je samozřejmě s liberální demokracií v rozporu. Sociální inženýry používající krycí jméno "liberální demokrati" by nebavilo organizovat si ten socialistický sociální experiment jenom sami pro sebe. Stejně jako by to nebavilo všechny ostatní socialisty. ////
dnešní soudruzi v bruselu si myslí,že jde provozovat kapitalismus se socialistickou tváří,stejnějako si u nás představovali socialismus s kapitalistickou tváří
Snyder upozornil na to, o čem čím dál hlasitěji hovoří i další kritici současného stavu demokracie: k jejímu oslabování přispívá rozvoj internetu. Lidé žijící ve virtuálním světě ve svých omezených názorových bublinách jsou méně a méně ochotni tolerovat jiné názory, neřkuli aby se snažili ty svoje s těmi ostatními skloubit, aby tak mohl vzniknout kompromis, který je základem demokratické politiky.
Jasně. Poté, co sluníčkářští liberální demokrati vyhlásili zákaz shromažďování kuřáků v hospodách a vyhnali je i s pivem, na ulici, aby tam byli lepšim příkladem dětem, které žmoulají v kapse majoránku, je potřeba ještě zcenzurovat internet.
AŤ ŽIJE A VZKVÉTÁ NEOLIBERALISMUS A LIBERÁLNÍ DEMOKRACIE!
ALE BEZ CENZURY A JEN ZA TO, CO SI JEHO ZASTÁNCI VYDĚLALI SVOU POCTIVOU PRACÍ.
Okomentovat