Stále méně lidí důvěřuje neziskovým organizacím. Podle Marka Šedivého, prezidenta Asociace veřejně prospěšných organizací ČR, se po letní kauze týkající se snižování dotací pro neziskové organizace nedá očekávat obrat k lepšímu. Ke špatnému obrazu přispívají nejen politici, ale určitou měrou i média. Rozhovor přinášejí Hospodářské noviny.
Marek Šedivý (neziskovky.cz) |
Jaké neziskovky čelí kritice nejčastěji?
Nejsnáze kritizovatelné jsou neziskovky obhajující lidská práva – a jsme zpět u uprchlíků, genderu a podobně. K tomu si přidejte kauzy spojené s neprůhledným financováním sportu na ministerstvu školství, které jsou vděčným tématem pro média. Po tom všem stačí, když premiér prohlásí, že neziskovky čerpají od státu 18 miliard korun a že je třeba je podřídit řádné kontrole, protože stát by neměl financovat nějaké pochybné a neprůhledné aktivity. Přitom každá dotace musí projít podrobnou kontrolou vyúčtování úředníky příslušného ministerstva.
Dá se s nedůvěrou v neziskovky něco dělat?
Jsem přesvědčen, že ano. Neziskovky musí lépe hájit samy sebe v médiích a dobře prezentovat výsledky své činnosti. Musí diskutovat s novináři a médii, která nepravdy o neziskových organizacích zveřejňují. Některá to nedělají ve zlém úmyslu, ale z nevědomosti, a některá naopak po dezinformacích nejen o neziskovkách přímo pasou. Proto se musíme jako neziskovky naučit prezentovat fakta, třeba to, že výdaje státního rozpočtu na dotace pro neziskové organizace nepřesahují jedno procento státního rozpočtu.
Celý text naleznete v Hospodářských novinách
0 komentářů:
Okomentovat