Kraje dostanou v příštím roce peníze na vyrovnávání rozdílů v platech učitelů. Z nově vyhlášeného rozvojového programu MŠMT půjde na tyto účely 1, 053 miliardy korun. Vyrovnávání mezikrajových rozdílů v platech je jedním z opatření, kterými se MŠMT připravuje na reformu financování regionálního školství. Ta začne platit od roku 2020.
Zuzana Matušková (msmt.cz) |
Rozvojový program vychází z analýzy odměňování za rok 2017 a jeho nastavení bylo projednáno s kraji. Peníze jsou určeny na pohyblivou složku platu, tedy odměny a osobní příplatky, a to pro pedagogy mateřských, základních a středních škol, konzervatoří a družin. Žádost o dotaci mohou kraje podávat do konce letošního roku na období celého příštího roku. Od roku 2020 pak bude mezikrajové rozdíly v platech systémově řešit reforma financování regionálního školství. Školy budou dostávat peníze primárně podle odučených hodin, bude se tedy jednat o takzvané financování na pedagoga.
V rámci příprav na hladký náběh reformy financování také ministerstvo školství vyčlení pro příští rok 1,8 miliardy korun pro mateřské školy. Tyto finance budou určeny zejména na zaplacení překryvů učitelek při výuce a také na nezbytné rozšíření délky provozu. Od následujícího školního roku pak školy dostanou peníze na navýšení hodin výuky. Využít je mohou zejména pro dělení hodin tak, aby se například při výuce jazyků učili žáci v menších skupinkách.
Další informace naleznete zde
2 komentářů:
zbytečně vyhozené peníze ,které se v dáli rozpynou neznámým způsobem,výdaje musí být,transparentní a to na třídu a počet odučených hodin,počet žáků ve třídě 24 a ne 17,škola musí být kapacitně naplněna nad 66%,dělení tříd zrušit,počet vyučovaných hodin omezit a to v cizím jazyce a výchovách,přidat po hodině čj a děj,pravidla odměňování musí být jednotná a transparentní a ne libovolné kouzlení ředitele
1 miliarda je 1 % navíc na platy..
Okomentovat