Vepsat uprchlíky zpátky do dějin středovýchodní Evropy 20. století se bude ve svém projektu snažit historik Michal Frankl z Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR. Na následujících pět let dostal prestižní ERC konsolidační grant ve výši téměř dvou milionů eur, který Evropská výzkumná rada každoročně rozdává na ty nejnadějnější a nejzásadnější projekty napříč Evropou. Informují Hospodářské noviny.
|
Mchal Frankl (ff.cuni.cz) |
Franklovi chybí především diskuse o tom, co znamená poskytování azylu a jak uprchlíci ovlivňují společnost. "V knize Nejisté útočiště jsme spolu s historičkou Kateřinou Čapkovou popsali též tvrdý přístup československých úřadů po anšlusu Rakouska, které zejména židovským uprchlíkům prakticky uzavřely hranice. Čekali jsme, že to tady vzbudí nějakou diskusi o tom, jak se má v takových situacích demokracie zachovat. Ale nic takového nenastalo – v kontrastu s debatami o švýcarské, britské či americké uprchlické politice v době holokaustu. Jako bychom na Československo či země na východě kladli jiné nároky. I proto jsem se pustil do přípravy ERC projektu," vysvětluje Michal Frankl.
Celý text naleznete
zde
3 komentářů:
Tento komentář byl preventivně odstraněn autorem
Vepsat uprchlíky zpátky do dějin středovýchodní Evropy 20. století se bude ve svém projektu snažit historik Michal Frankl z Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR.
Vepsat cokoli do dějin již uplynulé doby je očividný nesmysl nebo falsifikace. Co už proběhlo, se nedá změnit. Co se stalo, nedá se odestát. Pan historik zřejmě těch přibližně 50 milónů korun dostal asi na to, aby hledal analyzoval (třídil, hodnotil) a následně zobecňoval určité souvislosti v tom, co už se stalo. 50 miliónú korun je slušný plat (bez provozních nákladů) pro asi tak 100 kvalifikovaných lidí na jeden rok. Nebo pro dvacet lidí na pět let. S provozními náklady těch lidí bude mnohem méně. Udělat se toho za tu cenu dá dost. Nemusí pršet. Hlavně když kape. Povodeň z toho očividně nebude.
Okomentovat